Az EU ma keleti partnerség csúcsot tart Brüsszelben
Bár a csúcstalálkozón a COVID továbbra is a figyelem középpontjában marad, a fő cél a keleti partnerség áttekintése a jelenlegi fejlemények tükrében. Az EU állam,- és kormányfői egyben októberi megbeszélésüket követően foglalkozni fognak az energiaárak emelkedésével és annak a polgárokra és a vállalkozásokra gyakorolt hatásával.
Ami a migráció külső vonatkozásait illeti, foglalkozni fognak a migrációs útvonalakkal, és értékelni fogják a kiemelt harmadik országokkal folytatott cselekvési tervek megvalósítását, valamint azok finanszírozását.
A növekvő globális instabilitás miatt az EU-nak nagyobb felelősséget kell vállalnia biztonságáért. Brdóban folytatott tárgyalásokat követően egy ambiciózus stratégiai iránytű kidolgozása a cél, amely közös stratégiai jövőképet fog meghatározni a következő évtizedre.
Téma lesz a NATO-val való szoros együttműködés kérdése, ami az európai szuverenitás fényében külön hangsúlyt fog kapni. Visszatérnek a fehéroroszországi helyzetre is, és arra, hogy miként lehet a legjobban, határozott válasszal válaszolni a rezsim által indított hibrid támadásra, miközben a válság minden dimenzióját az alapvető jogokkal összhangban kell kezelni. Foglalkozni fognak az Ukrajnával közös határ mentén történő orosz katonai megerősítéssel is. Bármilyen további katonai agresszió Ukrajna ellen hatalmas következményekkel és súlyos költségekkel fog járni.- nyilatkozta Charles Michel.
Végezetül az eurócsúcstalálkozón értékelni fogják a gazdasági helyzetet, valamint a bankunióval és a tőkepiaci unióval kapcsolatos legújabb fejleményeket.