Az EU közvetít Örményország és Azerbajdzsán között
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke vendégül látta Ilham Alijevet, az Azerbajdzsáni Köztársaság elnökét és Nikol Pashinyant, az Örmény Köztársaság miniszterelnökét, hogy megbeszélést folytasson a dél-kaukázusi térségben kialakult helyzetről és a két országgal fennálló uniós kapcsolatokkal kapcsolatos további lépésekről.
Michel elnök úr biztosította mindkét vezetőt arról, hogy az EU elkötelezett aziránt, hogy szorosan együtt működjön Örményországgal és Azerbajdzsánnal a konfliktus leküzdésében, az együttműködés és a bizalom légkörének megteremtésében, a térségben a fenntartható béke érdekében, amelyet végső soron egy átfogó békemegállapodás támaszt alá. Mindhárom vezető közös célja egy olyan Dél-Kaukázus felépítése, amely biztonságos, stabil és virágzó, és amely a régióban élő valamennyi ember javát szolgálja.
Pashinyan miniszterelnök és Aliyev elnök újólag megerősítette, hogy a 2020. november 9-i és a 2021. január 11-i két háromoldalú nyilatkozat keretében tett kulcsfontosságú kötelezettségvállalásokat tiszteletben tartják, és hogy a 2021. november 26-án Szocsiban elért megállapodásokra kell építeni. Michel elnök elismerően nyilatkozott a két vezető által tett lépésekről, amelyek az Örményország és Azerbajdzsán közötti határ mentén a közelmúltban lezajlott fegyveres összecsapásokat követően a feszültségek enyhítését szolgálják. Különösen a két ország védelmi minisztere közötti közvetlen kommunikációs kapcsolat sikeres létrehozását ismerték el, amelyet Michel elnök segített elő. Ez a mechanizmus a jövőbeni incidensek megelőzését szolgálhatja, és pozitív hatást gyakorolhat a feszültségek enyhítésére a helyszínen. .
Michel elnök hangsúlyozta, hogy a kulcsfontosságú humanitárius kérdések megoldása kulcsfontosságú. Üdvözölte, hogy Azerbajdzsán a közelmúltban szabadon engedett tíz örmény foglyot, és Örményország átadta az összes fennmaradt aknatérképet. Felszólított az összes nyitott humanitárius kérdés teljes körű és gyors megoldására, mint például további foglyok szabadon bocsátása és az eltűnt személyek sorsának rendezése, miközben elismerte, hogy mindkét fél humanitárius gesztusai elősegítik a bizalmat és hozzájárulnak a béke és a megbékélés felé való előre lépéshez szükséges környezet megteremtéséhez.
Az EU továbbra is támogatni fogja a humanitárius aknamentesítési erőfeszítéseket, többek között szakértői tanácsadással, valamint a konfliktus által érintett lakosságnak nyújtott segítséggel, rehabilitációval és újjáépítéssel. Az EU továbbra is támogatja az Örményország és Azerbajdzsán közötti bizalomépítő intézkedéseket.
Forrás: Európai Tanács