Macron legkomolyabb kihívója nemet mond az európai szuperállamra
A konzervatív jelölt, aki Emmanuel Macron legkomolyabb kihívójává vált a jövő évi elnökválasztáson, szombaton azzal indította kampányát, hogy bejelentette: ellenáll a szövetségi európai szuperállam létrehozására irányuló német felhívásoknak.
Valerie Pecresse, aki önmagát “1/3 Thatcher, 2/3 Merkel”-ként jellemezte, a múlt hétvégén meglepetésre megnyerte a konzervatív Les Republicains párt vezetői versenyét, és azóta nagyot lendített a közvélemény-kutatásokon.
Első kampánygyűlésén a Charles de Gaulle-ra visszavezethető párt jelöltjeként Pecresse azt mondta, azt szeretné, ha az EU megőrizné a nemzetállamok függetlenségét, és nem válna az Egyesült Államokhoz hasonló szövetségi szuperállammá.
A francia konzervatívok történelmileg az európai integrációt támogatták gazdasági téren, például az euró vagy az egységes piac létrehozását, de ellenálltak az olyan érzékeny szuverenitást érintő kérdésekben, mint a külpolitika és a védelem, a döntéshozatal uniós szintre való áthelyezésére irányuló kísérleteknek.
“Hallom, hogy egyes német partnereink azt javasolják, hogy az Európai Uniónak szövetségi állammá kellene alakulnia” – mondta. “Udvariasan, de határozottan nemet mondok” – tette hozzá.
Az Olaf Scholz kancellár vezette új német kormánykoalíciót alkotó megállapodás szerint az EU-nak arra kell törekednie, hogy egy EU-n belüli alkotmányozó gyűlés után egy “európai szövetségi állam” felé haladjon.
Pecresse azt is elmondta, hogy nem akarja, hogy Franciaország az Egyesült Államok vazallusának nevezett Franciaország legyen, nem akarja, hogy Nagy-Britanniához hasonlóan egy másik ország is kilépjen az EU-ból, és a baloldali többség ellenére együtt fog dolgozni Scholzcal.
“Együttműködnék vele, mert Németország kulcsfontosságú szövetségesünk. De számomra a barátság nem jelenti az elvem feladását” – mondta.
A Párizs központjában tartott gyűlésen Michel Barnier, az EU korábbi Brexit-tárgyalója, aki elvesztette a pártelnöki posztra benyújtott pályázatát, azt mondta, hogy egyetért Pecresse-rel Európával kapcsolatban.
“Soha nem voltunk föderalisták, mi a nemzetek közösségét támogatjuk. A nemzeteket tiszteletben kell tartani Európában. A nacionalizmus elleni küzdelemhez nemzetekre van szükségünk” – mondta Barnier a Reutersnek.
Pecresse-t, aki a Párizs környéki régiót vezeti, és Nicolas Sarkozy utolsó konzervatív kormányának minisztere volt, egy e heti közvélemény-kutatás szerint 52-48 arányban legyőzné Macront, ha bejutna az áprilisi elnökválasztási előválasztáson.
A felmérés volt az első, amely Macron vereségét vetítette előre az április 24-i második fordulóban azóta, hogy Pecresse szombaton megnyerte a jobbközép jelöltek listáját. A második fordulóba jutásért azonban a szélsőjobboldali Marine Le Pennel és Eric Zemmourral verseng. Macron hivatalosan még nem jelentette be jelöltségét.
Forrás: Reuters