Az EU külügyi főképviselője a hadiipar felpörgetésével akarja talpra állítani Európát
“Az EU-nak növelnie kell a következő generációs katonai költségvetését, különben azt kockáztatja, hogy még jobban lemarad a többi nagyhatalomtól. Vagy sokat fektetünk a védelmi innovációba, vagy a védelem terén irrelevánssá válunk” – mondta Josep Borrell egy éves védelmi konferencián.
Borrell rámutatott a nemrégiben közzétett katonai kiadási adatokra, és megjegyezte, hogy az Egyesült Államok hétszer többet fektet be az új technológiák kutatásába és fejlesztésébe, mint az EU együttvéve.
“Ha összehasonlítjuk az Európai Uniót és tagállamait más globális szereplőkkel, azt látjuk, hogy a védelmi innovációba való beruházás tekintetében messze le vagyunk maradva. És ez a lemaradás egyre nő” – mondta a konferencián, amelyet az Európai Védelmi Ügynökség (EDA), a katonai együttműködés és fejlesztés koordinálásával megbízott uniós szerv tartott.
Borrell megjegyzései egy készülő új uniós dokumentum hátterében hangzottak el, amelynek célja egy izmosabb katonai stratégia meghatározása. A múlt hónapban Borrell bemutatta a “Biztonsági iránytű” elnevezésű dokumentum első tervezetét, miközben az EU-tagok a közeli orosz csapaterősítés és egy kínai nukleáris rakétakísérlet miatt aggódtak.
A dokumentum javaslatot tartalmaz egy legfeljebb 5000 fős gyors bevetési erőre vonatkozó javaslatot, amelyet az EU 2025-től kezdődően küldhetne a konfliktusövezetekbe. Az uniós vezetők jövő heti ülésükön vitatják meg a javaslatot. Az új stratégiát várhatóan márciusban, az EU Tanácsának francia elnöksége alatt fogadják el.
Az EDA legfrissebb adatai szerint az EU-tagállamok a világjárvány ellenére 2020-ban rekordösszegű, 198 milliárd eurót költöttek védelemre. Ebből az összegből azonban mindössze 2,5 milliárd eurót költöttek kutatásra és új technológiákra. Mint Borrell megjegyezte, ez a teljes összeg alig több mint 1 százaléka, “és a tendencia az, hogy a következő két évben tovább csökken”.
Emlékeztetett arra, hogy a tagállamok kötelezettséget vállaltak arra, hogy ezt az arányt 2 százalékra növelik, mivel az EU igyekszik előmozdítani az Állandó Strukturált Együttműködésnek (Permanent Structured Cooperation, PESCO) nevezett katonai együttműködési projektjét.
“Az a kötelezettségvállalásunk, hogy elérünk egy bizonyos szintet” – mondta -, “és ennek felénél tartunk, és nem megyünk felfelé”. Az Egyesült Államok – mutatott rá – védelmi költségvetésének mintegy 2 százalékát költi kutatásra és fejlesztésre.
Forrás: Politico