Az Európai Bizottság készül a Covid oltás kötelezővé tételére és a negyedik emlékeztető oltásra
Az Európai Bizottság COVID-19 digitális tanúsítvány frissítése ürügyén, egy újabb emlékeztető adaggal készül a tagállamokat “elkerülhetetlenül arra kényszeríteni” , hogy felzárkózzanak az oltási arányok tekintetében – nyilatkozta az EURACTIV.com-nak egy uniós miniszter.
Ursula von der Leyennek a közelmúltban tett kijelentése, aki először mondta ki nyilvánosan, hogy talán ideje lenne elgondolkodni a kötelező védőoltásokról Európában, számos vitát és heves reakciót váltott ki.
Prágában a cseh ügyvivő és a leendő kormány összecsapott. Bulgáriában és Romániában, ahol az oltási arányok tekintetében az EU tagállamai közül a legrosszabb a teljesítmény (25,9%, illetve 38,3% a teljesen beoltottak aránya), a politikusok ragaszkodnak ahhoz, hogy a kötelező oltás nem a helyes út.
Olaszország ennél is tovább ment, mondván, hogy a kötelező oltás, legalábbis ebben a szakaszban “rossz stratégia”. “Egy olyan döntés bevezetése, amely nem javítja a teljesítményt, olyan bírságokat eredményez, amelyeket valószínűleg nem fizetnének ki, és az oltatlan peremvidékeket haragra uszítja, nem szolgál semmilyen célt” – mondta Renato Brunetta közigazgatási miniszter.
Németország etikai bizottsága jelenleg is tárgyalja a kérdést, és januárban a Bundestagban szavazásra bocsátják az oltás kötelezővé tételét.
Az uniós miniszter szerint egyelőre az egyetlen eszköz az oltások számának növelésére Európa-szerte a COVID-19 digitális tanúsítvány frissítése, amely lehetetlenné teszi az EU-n belüli utazást az oltatlan állampolgárok számára.
A Bizottság azt javasolta, hogy a bizonyítványok csak akkor legyenek érvényesek, ha a harmadik oltást a második oltást követő kilenc hónapon belül beadják.
Az EURACTIV értesülései szerint Németország, Görögország, Magyarország, Olaszország, Franciaország, Litvánia és Lettország is támogatja a javaslatot. Ezek az országok szívesebben csökkentenék a második oltástól számított időt, de a kilenc hónapos korlátot jó kompromisszumnak tartják.
A végleges döntés a Coreper jövő heti ülésén várható, és az új rendszer várhatóan 2022 februárjától léphet hatályba.
Forrás: Euractiv