Az a harminc oldalas fekete könyv, amit a liberális egyenlőséget messze túltoló Helena Dalli, az esélyegyenlőségért felelős európai biztos állított össze, igyekezett az európaiak legrémesebb álmát megvalósítani, amire normális ember még csak nem is gondolhatott., Szerencsére az egész tervezet oda került, ahová való, a szemétkosárba. A nyilvánosságra hozatala ugyanis olyan politikai tűzvihart kavart, ami a hirtelen visszavonáshoz és a felelős biztos nyilvános megaláztatásához vezetett. ( E sorok írója el is távolította volna a Bizottságból a túlbuzgó ám igen csekély tehetségű biztos asszonyt, na nem lennének a biztosok öt évre bebetonozva, ellentmondva az EU önmaga által – igaz csak szóban -épviselt jogállamiságnak.)
A 30 oldalas kézikönyv nemsemleges megszólításokat és egyéb kifejezéseket tartalmazott, amelyek célja az volt, hogy egyetlen európai se érezze magát kirekesztve az uniós kommunikációból. Októberi megjelenésekor nem keltett nagy feltűnést, bár Helena Dalli, az esélyegyenlőségért felelős európai biztos, a Twitteren megpróbált némi hírverést csapni a dokumentummal pózolva, és kijelentette, hogy “büszke” a dokumentum bevezetésére. Aztán az olasz Il Giornale c. lap észrevette, hogy a dokumentum betiltaná a “karácsony” szó, és a Mária név használatát.
Ezt követően össztűz zúdult a biztos asszonyra, aki kínos és szokatlanul nyilvános fordulatra kényszerült, és olyan nyilatkozatot adott ki, amelyben be kellett vallania, hogy saját munkája nem felelt meg a minimum elvárásnak. (De a helyén maradt és folytatja kártékony munkáját, amivel aláássa az EU még nyomaiban megmaradt tekintélyét.
“Ez nem egy kiforrott dokumentum, és nem felel meg a Bizottság valamennyi minőségi követelményének” – mondta. “Az iránymutatások egyértelműen több munkát igényelnek. Ezért visszavonom az iránymutatásokat, és tovább fogok dolgozni a dokumentumon.”
Annak jeleként, hogy a dokumentum még az EU végrehajtó testületén belül is megosztóvá vált, Margaritis Schinas, a Bizottság alelnöke az iránymutatásokra tett gúnyos utalással nyitotta meg szerdai sajtótájékoztatóját a migrációról. “Jó napot, hölgyeim és uraim” – mondta a görög konzervatív, majd hangsúlyosan hozzátette, hogy reméli, a Bizottság továbbra is használhatja a kifejezést.
A vita még a dokumentum visszavonása után is folytatódott. Pénteken Eric Ciotti, a franciaországi elnökválasztás konzervatív jelöltjének két döntős jelöltje közül az egyik, azt követelte von der Leyen-től, hogy az ügy miatt rúgja ki Dallit.
Nem volt jele annak, hogy von der Leyen bármilyen lépést tenne ebbe az irányba. Az epizód azonban erősen megviselte Dallit, különösen azért, mert von der Leyen 2019-es kinevezésekor azt mondta neki, hogy “erősítse meg Európa elkötelezettségét a befogadás és az egyenlőség iránt minden értelemben, nemre, faji vagy etnikai származásra, korra, fogyatékosságra, szexuális irányultságra vagy vallási meggyőződésre való tekintet nélkül”.
Dalli nem kívánt nyilatkozni az újságíróknak.
A Bizottság magas rangú tisztviselője azonban azt mondta, hogy a probléma nem az iránymutatások célja. “A dokumentum célja fontos, több millió polgárunk van, akik örülnének, ha semlegesebb nyelvezetet használnánk, de nem akarjuk elrejteni, hogy a karácsonyt ünnepeljük” – mondta a tisztviselő.