Migráció: az EU átmenetileg szigorítja a belépést
A javaslatban szerepel, hogy a nemzetközi humanitárius jogban rögzített menedékjogot csak kijelölt helyeken, például a kiválasztott határállomásokon lehessen kérelmezni. A javaslat értelmében a migránsok nem kérhetnének menedékjogot bárhol, ahol elérik a határt, és esetleg még több kilométert kellene gyalogolniuk az EU és a NATO keleti peremén húzódó erdőkön, tavakon és mocsarakon keresztül.
A javaslatok értelmében a nemzeti hatóságoknak az uniós jogszabályokban jelenleg előirányzott legfeljebb 10 nap helyett legfeljebb négy hét állna rendelkezésükre a területükre érkező emberek menedékkérelmeinek nyilvántartásba vételére.
A nyilvántartásba vett menedékkérőket akár 16 hétig is a határ saját oldalán tarthatnák, amíg nem elemzik a védelem iránti kérelmüket, miközben megtagadnák tőlük az állandó jogot, hogy az országon belül megfelelőbb központokban tartsák őket.
A Bizottság most csak olyan alapvető befogadási feltételeket kér, mint az élelem és víz, orvosi ellátás és segítség a legkiszolgáltatottabbak számára – a szokásosnál alacsonyabb követelményeket. A javaslat lehetővé tenné a sikertelen menedékkérők gyorsabb kitoloncolását is, ami egy újabb példa arra, hogy az Európába igyekvőkkel szembeni biztosítékokat csökkentik.
A liberális szocialistáknak persze nem tetszik a javaslat. “Ahelyett, hogy érvényt szerezne az uniós menekültügyi jognak és jogsértési eljárásokat indítana, a Bizottság úgy dönt, hogy Lengyelország, Litvánia és Lettország illegális gyakorlatát engedélyezi az uniós határokon” – írta Birgit Sippel, a szociáldemokraták (S&D) bel- és igazságügyi szóvivője egy nyilatkozatban.
Az európai parlamenti képviselők azonban valószínűleg nem tudják meghiúsítani az Európai Bizottság lépését, amelyet az uniós szerződések egy olyan cikke alapján javasolnak, amely csak konzultatív szerepet szán az Európai Parlamentnek.
Forrás: Euractiv