A főtanácsnok szerint jogos a jogállamiság használata
Az európai jog szerint jogszerű az a mechanizmus, amely lehetővé teszi az EU számára, hogy felfüggeszti a pénzeszközöket, ha a tagállamok nem tartanak tiszteletben bizonyos jogállamisági kritériumokat – jelentette ki az EU egyik legfőbb bírósági tanácsadója.
A nem kötelező erejű vélemény fokozza a Magyarországra és Lengyelországra nehezedő nyomást, amelyek a mechanizmus jogszerűségét vitatták, miközben az EU a demokratikus visszalépéssel kapcsolatos aggályok miatt mindkét országnak szánt pénzek megvonására szólított fel. Az uniós bíróság főtanácsnokának tanácsa szerint a két ország keresetét el kell utasítani.
Manuel Campos Sánchez-Bordona főtanácsnok szerint a jogállamiság betartása létfontosságú lehet a blokk költségvetésének végrehajtása szempontjából, és a megfelelő jogi alap megvan.
A jogállamisági mechanizmus januárban lépett hatályba. Lehetővé teszi az Európai Bizottság számára, hogy csökkentse a tagállamoknak nyújtott uniós finanszírozást olyan jogállamisági hiányosságok miatt, amelyek “kellően közvetlen módon” érintik az EU pénzügyi érdekeit, vagy komolyan veszélyeztetik azokat. Nem sokkal később Magyarország és Lengyelország megkérdőjelezte a mechanizmus jogszerűségét az Európai Unió Bírósága előtt.
A magyar és a lengyel kormány képviselői a bíróságon azzal érveltek, hogy az intézkedés nem a költségvetés védelmét szolgálja, hanem politikai eszköz. Ragaszkodtak ahhoz is, hogy nem biztosít kellő egyértelműséget az uniós országok számára.
A vita másik oldalán az Európai Bizottság, az EU Tanácsa, az Európai Parlament és 10 tagállam védte meg a mechanizmust a legfelsőbb bíróság előtt.
Véleményében a főtanácsnok szerint a rendelet megfelel a jogbiztonsághoz szükséges követelményeknek, és összeegyeztethető az uniós szerződések 7. cikkével, a blokk jogállami szankcionálási eljárásával.
A tavaly év végén elért politikai megállapodás részeként az uniós vezetők arra kérték az Európai Bizottságot, hogy tartózkodjon a mechanizmus végrehajtásától, amíg a bírósági eljárás folyamatban van.
Ennek ellenére az Európai Bizottság – az Európai Parlament nyomására, a demokratikus erózióval és az uniós pénzeszközökkel való visszaéléssel kapcsolatos aggodalmak miatt – a múlt hónapban levelet küldött Varsónak és Budapestnek, az első, informális lépést téve a mechanizmus elindítása felé.