Lengyel alkotmánybíróság: az Emberi Jogok Európai Egyezményének egy része összeegyeztethetetlen a lengyel alkotmánnyal
A lengyel alkotmánybíróság úgy döntött, hogy az Emberi Jogok Európai Egyezményének egy része összeegyeztethetetlen a lengyel alkotmánnyal, és ezzel példátlan módon megtámadta az Emberi Jogok Európai Bíróságának döntését.
“Az Alkotmánybíróság elveti az EJEB rendszerünket sértő ítéletét” – közölte Sebastian Kaleta igazságügyi miniszterhelyettes a Twitteren, utalva a lengyel igazságügyi reformokról szóló, év eleji, vitatott ítéletre.
Kaleta szerint ez “szép nap a lengyel jogállamiság és szuverenitás számára”, és hogy “egy újabb külső és törvénytelen beavatkozási kísérletet állítottak meg a lengyel rendszerbe”.
Az Európa Tanács, amelynek az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) is tagja, és amelynek Lengyelország a 47 tagország egyike, azonban mélységes nyugtalanságát fejezte ki a lépés miatt.
“A lengyel alkotmánybíróság mai ítélete példa nélküli és komoly aggodalmakat vet fel. Gondosan értékelni fogjuk az ítélet indoklását és annak hatásait” – mondta Marija Pejcinovic Buric, az ET főtitkára egy nyilatkozatban.
A strasbourgi székhelyű EJEB feladata az Emberi Jogok Európai Egyezményének végrehajtásának felügyelete, amelyet az Európa Tanács mind a 47 tagjának alá kell írnia.
A Bíróság döntései jogilag kötelező erejűek, nem pedig tanácsadó jellegűek, bár az utóbbi években egyre több aggály merült fel a betartásukkal kapcsolatban, különösen Törökország részéről. Az Európa Tanács teljesen különálló intézmény az EU-tól, amellyel Varsó szintén jogi csatát vív a joghatóságról.
Kamila Gasiuk-Pihowicz, az ellenzéki Polgári Platform párt parlamenti képviselője bírálta a lengyel döntést, és azt mondta, hogy az EJEB több ezer lengyelnek segített. Elmondta, hogy Lengyelország 30 évvel ezelőtt írta alá az Emberi Jogok Európai Egyezményét, és azzal vádolta Zbigniew Ziobro igazságügyi minisztert, hogy “kiszorított minket a demokratikus országok csoportjából”.
Forrás: Euractiv