A COP26 konferencia ma azzal foglalkozik, hogyan hat a globális felmelegedés a nőkre
Az ENSZ éghajlat-változási konferenciájának hivatalos napirendje ma arra összpontosít, hogy a globális felmelegedés hatása aránytalanul nagy mértékben érinti a nőket. Számos ország környezetvédelmi minisztere lép színpadra. A szegény nemzetek küldöttei fokozzák a nyomást a gazdagabb országokra, hogy azok kompenzálják őket az éghajlattal összefüggő veszteségek és károk miatt, például a tengerszint emelkedése miatt a tengerpartokon keletkezett károk vagy az éghajlatváltozás okozta erdőtüzek által okozott pusztítás miatt.
A követelés a “közös, de differenciált felelősség” elfogadott koncepciójából ered, amelyet az 1992-es riói Föld-csúcstalálkozón létrejött, az éghajlatváltozásról szóló eredeti ENSZ-keretegyezmény tartalmaz. Az elképzelés szerint a fejlett országoknak többet kell tenniük a szegényebb országok megsegítéséért, mivel a legtöbb történelmi kibocsátásért a gazdag országok felelősek.
A Climate Action Tracker nevű agytröszt közzéteszi elemzését arról, hogy a COP26-on tett kibocsátás-csökkentési ígéreteket figyelembe véve mekkora felmelegedés felé tart a világ.
A résztvevők szerint az eredmény szerint a hőmérséklet-emelkedés az iparosodás előtti szinthez képest 2 Celsius-fokon belül tartható – feltéve, hogy az összes ígéretet gyorsan és maradéktalanul teljesítik.
Forrás: Reuters