A “liberalizmus” szó használata már nem illendő, helyette a “multilateralizmus” most a divat
Draghi, a G20 találkozó fő szervezője örül: “A globális vezetők G20-as találkozója megmutatta, hogy a multilateralizmus még mindig él és képes a világ legnehezebb problémáinak kezelésére – jelentette ki tegnap.
A római csúcstalálkozó a multilaterális rend működésének kulcsfontosságú próbája volt, mivel az orosz és a kínai elnök, Vlagyimir Putyin és Hszi Csin-ping úgy döntött, hogy a világjárvánnyal kapcsolatos okok miatt hivatalosan nem vesznek részt fizikailag, hanem csak videón keresztül. A multilaterális rendszert az elmúlt években a nacionalista politikák, például Donald Trump volt amerikai elnök “Amerika az első” álláspontjának erősödése is komoly próbára tette.
Ezek a próbatételek megkérdőjelezték a világ vezetőinek összefogási képességét, miközben a bolygó olyan hatalmas kihívásokkal néz szembe, mint a koronavírus-járvány és az éghajlatváltozás.
A találkozó konkrét eredményei vegyesek voltak egyes vezetők ambícióihoz képest. Az éghajlatváltozással kapcsolatban például a 20 vezető gazdaságot tömörítő csoport minden eddiginél erőteljesebb fellépést vállalt a globális felmelegedés korlátozására, de nem sikerült megállapodást kötni a szén fokozatos kivonásáról.
A vezetők záróközleménye azonban elegendő volt ahhoz, hogy Draghi sikeresnek és fordulópontnak nevezze a csúcstalálkozót.
“Korábban kevésbé tudtunk együtt dolgozni, de valami megváltozott, és ez a csúcstalálkozó őszintén szólva bizakodóvá tesz engem azzal kapcsolatban, hogy a G20-ak, úgy tűnik, megtalálták a képességüket, hogy szembenézzenek az olyan kihívásokkal, mint az éghajlatváltozás, a világjárvány vagy a növekvő egyenlőtlenségek – mondta.
Megjegyezte továbbá, hogy a vezetők további kötelezettségvállalásokat tettek a világjárvány elleni küzdelemre és a globális adórendszer átalakításáról szóló megállapodás jóváhagyására, amely a világ legnagyobb vállalatai közül néhányat arra kényszerít, hogy évente mintegy 150 milliárd dollár többlet adóbevételt adjanak át. Egy ilyen megállapodásra “évtizedek óta törekedtünk” – mondta Draghi.
Dicsérő szavakkal illette az olyan felemelkedő hatalmakat is, mint Kína és India, akiket a csúcstalálkozó előtt széles körben úgy tekintettek, mint az éghajlatváltozás elleni küzdelem terén elért ambiciózus előrelépés fő akadályozóit.