Megszületett az ítélet a jogállamiság kérdésében, de azt csak december 2.-án hozza az Európai Bíróság nyilvánosságra
Érdekes helyzet állt elő az Európai Unión belül. Az Európai Parlament magukról megfeledkezett és önmagukból kivetkőzött, őrjöngő liberális képviselői a héten gátlástalanul rotottak rá Lengyelországra, illegitimnek ítélve a lengyel alkotmánybíróságot és követelve az Európai Bizottságtól, hogy az azonnal indítsa el a 7. cikk szerinti eljárást Lengyelország ellen.
Szerencsére az Európai Bizottság nem veszítette el a józan eszét, és nem lépte át az uniós jogot, pont azt tette, amit a saját maga alkotta jog diktál neki. Magyarország és Lengyelország keresetet nyújtott be az Európai Unió Bíróságához az uniós költségvetés védelmét szolgáló általános, a jogállamisági feltételrendszerről szóló, az Európai Parlament és a Tanács által elfogadott rendelettel összefüggésben, vagyis abban a kérdésben, hogy fennáll-e a jogállamiság megsértése e két országban vagy sem.
Nem lett volna okos lépés, ha éppen az Európai Bizottság hány fittyet a saját maga által teremtett uniós jogszabálynak és úgy cselekszik, hogy az Európai Bíróság döntését nem várja meg. A döntés rendkívüli fontossággal bír, ugyanis ezzel a döntéssel nyerhet nyilvános elismerést az a tény is, hogy az uniós törvények elsőbbséget élveznek-e a nemzeti törvényekkel szemben, és ha igen abszolút mértékben, vagy csak bizonyos esetekben. Ez a döntés komoly előrelépést hozhat a szorosabb együttműködés területén. A döntés kihirdetésére december 2.-án kerül sor.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke twitter üzenetében erősítette meg, hogy nem fognak intézkedéseket hozni a blokk pénzeszközeit a jogállamisághoz kötő uniós rendelet alapján, amíg az EU legfelsőbb bírósága meg nem adja a jóváhagyó pecsétet.
Von der Leyen igazságügyi biztosa, Didier Reynders korábban azt mondta, hogy a rendelettel kapcsolatos leveleket a következő “napokban vagy hetekben” kiküldhetik, ami sokakban azt a feltételezést váltotta ki, hogy az uniós végrehajtó hatalom készen áll a mechanizmus beindítására.
A tegnapi csúcstalálkozót követően újságírók nyomására von der Leyen azonban egyértelművé tette, hogy az esetlegesen kiküldendő levelek nem a rendelet által első lépésként megkövetelt értesítő levelek lesznek.
“A rendelet előtt nem lesznek intézkedések, de természetesen küldhetünk leveleket, kérhetünk információkat vagy tehetünk fel kérdéseket” – mondta von der Leyen.
Forrás: Európai Bíróság/ Von der Leyen