EU-csúcs: Vajúdtak a hegyek és végül egeret sem szültek
Az uniós vezetők tegnap órákon át tárgyaltak az energiaárak megugrása elleni fellépéshez szükséges úgynevezett eszköztárakról, de végül kiderült, hogy Brüsszel nem sokat tud azonnal tenni annak érdekében, hogy megkímélje a polgárokat a magas villany- és gázszámlák idei téli megterhelésétől.
Az állam- és kormányfők ugyan felkérték az Európai Bizottságot, hogy “gyorsan mérlegelje a közép- és hosszú távú intézkedéseket”, például egy stratégiai földgázkészlet kialakítását, de az állam- és kormányfők vonakodva elismerték, hogy legalábbis rövid távon az árrobbanás leginkább a nemzeti kormányok saját hatáskörébe tartozik, amelyet elsősorban az adók és díjak csökkentésével, valamint a rászoruló polgároknak nyújtott támogatásokkal kell kezelniük.
Alexander De Croo belga miniszterelnök úgy tűnt, hogy némi szimpátiát fejez ki, amikor egy diplomata szerint azt mondta a vezetőknek, hogy “érdekes, hogy amikor a nemzeti területeken problémák merülnek fel, mindenki azt kéri, hogy Európa avatkozzon be”.
Voltak arra utaló jelek is, hogy egyes vezetők készek arra, hogy az energiaár-válságot politikai előnyökre használják fel. Orbán Viktor magyar miniszterelnök például a csúcstalálkozót megelőzően újságíróknak nyilatkozva felszólított arra, hogy a Bizottság “Fit for 55” kezdeményezését – azt a jogszabálycsomagot, amelynek célja az EU szén-dioxid-kibocsátásának 55 százalékos csökkentése az 1990-es szinthez képest 2030-ig – “vonják vissza és gondolják át teljesen”. Később azonban az uniós vezetőtársaival közös teremben Orbán Viktor puhább volt, és egy diplomata szerint csupán “hatásvizsgálatot” kért.
A vezetők végül konszenzusra jutottak, megígérték a közép- és hosszú távú intézkedések “gyors megfontolását” – ami a stratégiai ellentmondás klasszikus példája -, az Európai Bizottságot az EU gáz- és villamosenergia-piacának, valamint a kibocsátáskereskedelmi rendszerének (ETS) tanulmányozására szólították fel, amelyben a vállalatok engedélyeket vásárolhatnak és adhatnak el az üvegházhatású gázkibocsátás ellensúlyozására. Azt is kérték, hogy a Bizottság vizsgáljon meg számos más intézkedést, “figyelembe véve a tagállamok helyzetének sokféleségét és sajátosságait”.
Forrás: Politico