A jogállamiság változtatja diktatúrává az eddig sem teljesen demokratikus alapon működő EU-t
Az új német kormánynak az uniós jogállamisággal kapcsolatos kérdésekben tanúsított álláspontja döntő fontosságú lesz a Brüsszel és Varsó közötti eszkalálódó vitában – mondta Christopher Glück, a Forefront Advisers uniós igazgatója az EURACTIV-nak.
“A jogállamisággal kapcsolatos lényegesen keményebb vonalvezetés és az uniós jog elsőbbségének a helyreállítási alapból történő kifizetésekkel való összekapcsolására irányuló egyértelmű törekvés valódi változást hozhat” – tette hozzá.
Glück szerint a közlekedési lámpás koalíció (SPD, Zöldek és FDP) egyelőre nem határozta meg részletesen európai menetrendjét, és úgy vélte, hogy Olaf Scholz kancellárként nem valószínű, hogy a jogállamiságot helyezi uniós céljai középpontjába.
“A Zöldek és az FDP azonban egyaránt nagy hangsúlyt fektet a jogállamisági kérdésekre, és talán hajlandóak lennének ezt a kérdést az egyik központi követelésükként elővezetni” – mondta.
Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök az Európai Parlament plenáris ülésén felszólalva határozottan kiállt amellett, hogy Varsó vitatja az uniós jog elsőbbségét, és azzal vádolta az EU-t, hogy túllépi hatáskörét.
Forrás: Euractiv