Médiaszabadság: Ausztria után Görögországban is kiborult a bili
Miután az osztrák kancellár lemondott a média állítólagos ellenőrzésére tett kísérlete miatt, ez a lépés kinyitotta Pandora szelencéjét a görög politikában. Az ellenzéki pártok összefogtak, és parlamenti vizsgálóbizottságot indítottak a médiafinanszírozás vizsgálatára.
A konzervatív Új Demokrácia (EPP) kormány a görög médiának 40 millió eurós állami támogatást nyújtott a COVID-19 megelőzési kampány népszerűsítésére. “Nem a COVID elleni küzdelemért kampányolnak. Önök találtak egy lehetőséget arra, hogy a kormány rátegye a kezét a médiára” – mondta Alekszisz Cíprasz, a fő ellenzéki vezető, hozzátéve, hogy a pénz 99 százalékát a kormánypárti médiának adták. Ezzel szemben egy helyi tévécsatorna, amely szintén állami pénzt kapott, még az oltás ellen is kampányolt.
“Több mint 40 millió eurót adtak a járvány elleni küzdelemre és a polgárok beoltására. Most látjuk az eredményeket” – tette hozzá a baloldali vezető.
Az ellenzék szerint egy közvélemény-kutató cég közvetlen megbízására is sor került, anélkül, hogy a görög törvények által előírt nyílt versenytárgyalást lefolytatták volna.
Kyriakos Mitsotakis görög miniszterelnök reagált, és felszólította az ellenzéket, hogy egyezzenek bele, hogy vizsgálatot indítsanak a médiának 2015-től, Csipras megválasztásától kezdve nyújtott állami pénzek ügyében.
“Nem a közvélemény-kutatók tehetnek az önök választási vereségéről” – mondta Mitsotakis.
A kampány kezdete óta Görögország az egyik első uniós ország, amely hosszas zárlatot rendelt el. A Reuters adatai szerint azonban eddig 15 418 koronavírus okozta halálesetet jelentettek, amivel megelőzték Svédországot, amely nem rendelt el zárlatot (14 956 COVID okozta haláleset).
Görögország az oltási arányok tekintetében sem teljesít jól más uniós partnerországokkal összehasonlítva, az ECDC szerint a lakosság mindössze 68,9%-a van teljesen beoltva.
Forrás: La Vanguardia