Helyre lehet-e még hozni, amit a német Zöldek hatalomra törő politikájukkal tönkrevágtak?
Kedves Németország, kérjük, tartsa üzemben atomreaktorait” – írtj 25 vezető külföldi és hazai író, újságíró és értelmiségi egy közös levélben, arra figyelmeztetve, hogy az atomenergia leállítása csak növelné az ország szén-dioxid-kibocsátását.
A Welt című lap által közzétett levélben a szerzők, köztük George Monbiot környezetvédelmi rovatvezető és Theo Sommer, a Die Zeit volt főszerkesztője arra szólítja fel Németországot, hogy az atomenergia hasznosításával segítse az országot klímacéljainak elérésében.
“Németországot az a veszély fenyegeti, hogy minden igyekezete ellenére is lemarad a 2030-ra kitűzött éghajlati céljáról” – írják a szerzők.
Szerintük az atomenergiából való kilépés növelné a szén-dioxid-kibocsátást, és azt eredményezné, hogy Németország nem érné el a 2030-ra kitűzött klímacélját, vagyis az 1990-es szinthez képest 65%-kal csökkentené a kibocsátást.
Az atomenergia régóta vitatott kérdés Németországban. Az ország a fukusimai katasztrófát követően és a Zöldek erős politikai nyomására, megállapodott a 2022-es atomerőművi kivonás felgyorsításáról. Ez a döntés most megkérdőjeleződött a közelgő kormányváltás és az ország növekvő éghajlat-változási törekvései miatt.
A cikk szerzői az EURACTIV által látott kormányzati jelentéstervezetre alapozzák értékelésüket, amely azt vetíti előre, hogy további intézkedések nélkül Németország a törvény által előírt 65% helyett csak 49%-kal fogja csökkenteni a kibocsátást.
A levél a német környezetvédelmi minisztérium kritikáját váltotta ki, az újságíróknak küldött válaszuk szerint “nagyon korlátozottnak” nevezte a jelentés információs értékét.
A minisztérium szerint a jelentés nem vette figyelembe az “éghajlat-paktumból” származó “intézkedés-beruházási programot”, az EETS-bizonyítványok árának 2021-ben kezdődő “gyors emelkedését”, valamint a Fit for 55 csomagról szóló tárgyalásokat. Ez utóbbi a minisztérium szerint “biztosan nagy hatással lesz a 20-as évek klímavédelmére”.
Forrás: Euractiv