Kilenc tagország megy szembe az EU Green Deal törvényével
Kilenc uniós ország közös nyilatkozatot írt alá, amelyben támogatják az atomenergia jövőbeni felhasználását az éghajlatváltozás elleni hatékony küzdelem érdekében. A közös nyilatkozat szerint az atomenergia megbízható energiaforrást jelent az alacsony szén-dioxid-kibocsátású jövő biztosításához. A nyilatkozatot az országok egy csoportja írta alá, köztük Csehország, Bulgária, Horvátország, Finnország, Lengyelország, Magyarország, Lengyelország, Románia, Szlovákia és Szlovénia.
Az atomenergia tiszta, biztonságos, független és versenyképes, alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiaforrás, amely lehetőséget ad az európaiaknak arra, hogy továbbra is erős hozzáadott értéket teremtő iparágat fejlesszenek, szakképzett munkahelyek ezreit teremtsék meg, megerősítsék vezető szerepüket a környezetvédelemben, valamint biztosítsák Európa stratégiai autonómiáját és energia-önellátását – áll az aláírók közleményében.
“Hasonló érdekeink vannak, mint Franciaországnak. Mindkét országunk az atomenergia felé orientálódik, ezért közös lépésekről állapodtunk meg. Azt szeretnénk, ha Brüsszel az atomenergiát és a földgázt fenntartható tevékenységként ismerné el. Ez utat nyit az olcsóbb finanszírozás és az új nukleáris források építése felé” – mondta Karel Havlíček cseh ipari és kereskedelmi miniszter.
Olvassa el a következő cikket is: Finnország az atomenergiát fenntartható forrásként lobbizik
Csehország aláírása azért fontos, mert 2022 második felében Franciaország után az EU soros elnökségét veszi át. Csehország jelenleg pályázatot készít elő a dukovanyi atomerőmű új blokkjainak építésére. A francia EDF cég a lehetséges nyertesek között van, miután Csehország biztonsági aggályokra hivatkozva megakadályozta, hogy orosz és kínai cégek pályázzanak a tenderre.
Zdravko Marić horvát pénzügyminiszter szerint Horvátország és Franciaország között lehetőség van a szorosabb gazdasági együttműködésre, különösen az energia, a közlekedés és a környezetvédelem területén. Marić Zágrábban találkozott a legnagyobb franciaországi munkaadói szövetség, a Movement of the Enterprises of France (MEDEF) képviselőivel és több francia vállalat képviselőivel.
Horvátország és Franciaország stratégiai partnerséget tervez, miután Zágráb új Rafale vadászgépeket vásárolt. Andrej Plenković miniszterelnök a francia vállalatok küldöttségével folytatott megbeszélést követően elmondta, hogy Emmanuel Macron francia elnök horvátországi látogatása előtt új stratégiai partnerségi keretet készítenek elő.
Forrás: Euractiv