Janez Janša: Az Európai Bizottság politikai kényszerítő eszközként használja a jogállamiságot a tagországok ellen
Janez Janša, az EU Tanácsának soros elnökségét jelenleg betöltő Szlovénia miniszterelnöke azzal vádolja az Európai Bizottságot, hogy a jogállamiságot politikai nyomáseszközként használja fel a tagországokkal szemben és ezzel visszaélést követ el.
Az Euronewsnak adott interjújában a szlovén kormányfő úgy fogalmazott, hogy az Európai Bizottság azon törekvése, hogy olyan tagállamokat, mint Lengyelország és Magyarország, rávegyen az EU alapértékeinek betartására, “közel áll ahhoz, hogy maga is megszegje a jogállamiságot”.
“Nekünk ott van az ENSZ Emberi Jogi Chartája. Van egy európai emberi jogi chartánk, de a politikai nyelvezetben, különösen az Európai Parlamentben, mindenki azt tesz hozzá ehhez a listához, amit akar” – mondta.
“Tehát ez egy politikailag visszaélésszerű kifejezés, amelyet politikai harcra használnak” – mondta Janša a Brdóban megrendezett EU-Nyugat-Balkán csúcstalálkozó margóján készült interjúban.
Az Európai Parlament ugyan politikai testület, de az Európai Bizottságnak az uniós szerződés értelmében távol kellene maradnia a politikai csatározásoktól – érvelt. Ez így volt, amikor a Bizottságot Jean-Claude Juncker vezette, de ez megváltozott, amikor Ursula von der Leyen átvette a vezetést – tette hozzá: “Szerintem ez közel áll a jogállamiság megsértéséhez, mert az Európai Bizottságnak tisztességes közvetítőnek kell lennie”.
Forrás: Euronews