A lengyel alkotmánybíróság kimondta azt, amit a francia és a német is. Mégis az EU-nak csak a lengyel döntés nem tetszik
A lengyel alkotmánybíróság kimondta, hogy az ország alkotmánya végső soron az uniós szerződésekkel szemben elsőbbséget élvez, ami egyesek szerint a “visszaszámlálás a Polexit felé” kezdetét jelentheti. -olvashatjuk a világlapokban. Arról szó nem esik, hogy a karlsruhei német bíróság ugyanezt megtette és arról sem, hogy a francia alkotmánybíróság szerint Franciaország is csak azokat az uniós törvényeket hajlandó elfogadni, amelyek nem ütköznek a francia alkotmánnyal.
Miközben a kormány ünnepli a döntést, az ellenzék szerint ez azt jelenti, hogy Lengyelország “aknamezőre lépett”.
Az alkotmánybíróság Mateusz Morawiecki miniszterelnök kérésére tavasz óta négy ülésen tárgyalta az uniós jog elsőbbségének kérdését. A végső döntést folyamatosan halogatták. A varsói legfelsőbb bíróság ítéletében több szerződési cikket alkotmányellenesnek minősített, és több EUB-ítéletet is a lengyel jogba ütközőnek talált.
Az uniós jog elsőbbsége Lengyelországban már nem feltétlen, és szigorúan az EU-ra átruházott hatáskörökre korlátozódik. Ugyanakkor a lengyel bíróság megkérdőjelezte a lojális és őszinte együttműködés elvét is. Olyan struktúrát fontolgatott, amelyben az egész uniós jogrendszert, a határozatokat, irányelveket és rendeleteket a lengyel alkotmánybíróság alkotmányos ellenőrzés alá vonhatná.
“Az őszinte együttműködés, a párbeszéd, a kölcsönös tisztelet és támogatás szellemében a Törvényszék tartózkodik ezen alkotmányos hatáskörök gyakorlásától” – olvasható a határozatban.
A varsói legfelsőbb bíróság azt is kimondta, hogy az Európai Bíróság egyes szerződésértelmezései tévesek, mivel “a Lengyelország által az EU-ra átruházott hatáskörök között nincs olyan hatáskör, amely az igazságszolgáltatás létrehozására, szervezetére vagy rendszerére vonatkozna”.
A varsói törvényszék szerint tehát az EU legfelsőbb bíróságának nincs beleszólása a lengyel igazságszolgáltatás szervezetébe.
Az Európai Bizottság sietett kijelenteni: “az uniós jog elsőbbséget élvez a nemzeti joggal szemben, beleértve az alkotmányos rendelkezéseket is”. A hivatalos közleményben az is szerepel, hogy “az Európai Bíróság valamennyi ítélete kötelező érvényű valamennyi tagállami hatóságra, így a nemzeti bíróságokra is”.
A lengyel ellenzék szerint a lépés “visszaszámlálás a Polexithez” és “aknamezőre lépés”.
Donald Tusk lengyel ellenzéki vezető és az Európai Tanács volt elnöke “mindazokat, akik meg akarják védeni az európai Lengyelországot”, a hét végén vasárnap Varsóban tömeges tüntetésre hívta fel.
Forrás: Euractiv