Az EU intézményesen és nyíltan támogatja az adóelkerülést és a pénzmosást!
Mi mással lenne magyarázható az a tény, hogy az EU pénzügyminiszterei levették Anguillát, Dominikát és a Seychelle-szigeteket az Unió adóparadicsomokat tartalmazó feketelistájáról, éppen akkor, amikor a Pandora-papírok nyilvánosságra kerültek.
Tegnap a Luxembourgban ülésező 27 tagállam pénzügyminiszterei jóváhagyták a három ország fekete listáról való törléséről szóló határozatot, mondván, hogy bár “még nem felelnek meg minden nemzetközi adóügyi előírásnak”, de “elkötelezték magukat a jó adóügyi kormányzás elveinek végrehajtása mellett”.
A 2017-ben az adóelkerülés és az adócsalás visszaszorítása érdekében létrehozott uniós adóparadicsom-listán jelenleg kilenc joghatóság szerepel a “nem együttműködő” feketelistán: Amerikai Szamoa, Fidzsi-szigetek, Guam, Palau, Panama, Szamoa, Trinidad és Tobago, Amerikai Virgin-szigetek és Vanuatu.
Sven Giegold, a német zöldpárti EP-képviselő “groteszknek” nevezte a döntést, majd hozzátette, a Pandora-papíroknak ébresztőnek kellene lenniük. “A Pandora-papírok azt mutatják, hogy a nemzetközi adóügyi együttműködésben elért eredmények messze nem elegendők. A globális minimumadó csak a nagyvállalatokra vonatkozik, de a gazdagok és a korruptak adóparadicsomokban bejegyzett cégeire nem. Teljes nemzetközi átláthatóságra van szükségünk a levélszekrénycégek és az ingatlanok valódi tulajdonosaival kapcsolatban”.