Az Európai Parlament hivatalos állásfoglalása a LIBE bizottság magyarországi látogatásáról (szó szerinti közlés)
Az Állampolgári Jogi Bizottság küldöttsége pénteken fejezte be magyarországi látogatását, amelynek során találkozott a kormánnyal, az ellenzékkel, újságírókkal és civil szervezetekkel. Az utazás célja az volt, hogy a helyszínen felmérjék a sajtó- és az akadémiai szabadság, az igazságszolgáltatás függetlensége, a kisebbségek jogai és a jogállamiság tágabb kontextusának tiszteletben tartását. Ennek érdekében eszmecserét folytattak az igazságügyi és a belügyminiszterrel, Budapest főpolgármesterével és a politikai ellenzék képviselőivel. Találkoztak továbbá civil szervezetekkel, újságírókkal, az alapvető jogok biztosával, a tudományos élet és az oktatási rendszer, valamint több kulturális intézmény képviselőivel.
A delegációt Gwendoline DELBOS-CORFIELD (Zöldek/EFA, FR) vezette, a delegáció további tagjai Bettina VOLLATH (S&D, AT), Jorge BUXADÉ VILLALBA (ECR, ES), Nicolas BAY (ID, FR), Anna DONÁTH (Renew, HU), Isabel WISELER-LIMA (EPP, LU) és Malin BJÖRK (A Baloldal, SE) voltak.
“Az elmúlt három nap Budapesten zsúfolt, de eredményes volt. Több mint száz embert hallgattunk meg, és az ő változatos beszámolóik segítenek majd abban, hogy széles körű képet alkothassunk arról, hogy mi történik a jogállamiság különböző aspektusaiban – igazságszolgáltatás, oktatás, média – Magyarországon” – mondta Gwendoline Delbos-Corfield az utazás végén.
“Ezt a látogatást már évek óta terveztük, de a világjárvány miatt elmaradt. Az Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottság tagjaiként ez a látogatás alapvető része annak a rendszeres munkánknak, amelyet a jogállamiság és a demokrácia támogatása érdekében végzünk az egész EU-ban, ahogyan azt minden uniós országban tesszük.
Budapesten az Európai Parlament valamennyi képviselőcsoportját képviselő küldöttség három zsúfolt napon át figyelmesen hallgatta meg a szociális jogoktól és az igazságszolgáltatás függetlenségétől kezdve a médiaszabadságon át a kisebbségi jogokig terjedő kérdésekkel kapcsolatos álláspontokat. A megbeszélések során nemcsak információkat gyűjtöttünk, hanem megpróbáltuk felmérni az uralkodó tendenciákat és a különböző kormányzati és civil társadalmi szereplők működésének körülményeit is. Beszélgettünk miniszterekkel, bírákkal, parlamenti képviselőkkel, ellenzéki politikusokkal, civil társadalmi szervezetekkel, akadémikusokkal, kutatókkal és művészekkel. Az összegyűjtött információk birtokában most folytatjuk munkánkat, és decemberben egy finomhangolt, aktualizált jelentést terjesztünk az Európai Parlament elé a magyar jogállamiság helyzetéről.”