A tengeralattjáró ügy hullámai: Az EU elhalasztotta a kereskedelmi tárgyalásokat Ausztráliával
Az Ausztrália és az Európai Unió közötti kereskedelmi tárgyalásokat elhalasztották, mivel az úgynevezett Aukus biztonsági partnerségről szóló vita egyre mélyül.
A múlt hónapban Canberra felmondta a Franciaországgal kötött 37 milliárd dolláros (27,5 milliárd dolláros) megállapodást, amely egy hagyományos tengeralattjárókból álló flotta építésére irányult. A döntés feldühítette Párizst, amely az Egyesült Államok és Ausztrália “hátba szúrásának” nevezte az üzletet.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke – szolidaritást vállalva Franciaországgal – megkérdőjelezte, hogy az EU képes lenne-e kereskedelmi megállapodást kötni Ausztráliával. Az Európai Bizottság szóvivői siettek hangsúlyozni, hogy a Bizottság “nem büntet senkit”. A tárgyalások egy hónappal történő elhalasztásáról szóló döntés “lehetővé teszi számunkra, hogy jobban felkészüljünk” – mondták, hozzátéve, hogy nem “szokatlan” a kereskedelmi tárgyalások elhalasztása.
Júniusban, a szabadkereskedelmi megállapodásról folytatott tárgyalások legutóbbi fordulója után az Európai Bizottság azt mondta, hogy a tárgyalások “a jövőbeli megállapodás legtöbb területén előrehaladást értek el”. A tárgyalások következő fordulója várhatóan számos témát érint majd, többek között a kereskedelmet, a beruházásokat és a szellemi tulajdonjogokat.
Az EU Ausztrália harmadik legnagyobb kereskedelmi partnere, az áruk és szolgáltatások kereskedelme tavaly közel 72 milliárd dollárt tett ki.
Forrás: BBC