Formálódó európai katonai szövetség: a NATO-val vagy a NATO ellen?
Franciaország és Görögország mérföldkőnek számító katonai megállapodást írt alá, amely kölcsönös segítségnyújtást biztosít abban az esetben, ha az egyik felet egy harmadik ország által támadás éri, még akkor is, ha ez utóbbi a NATO tagja. Ez pedig nem jelent egyebet, mint azt, hogy az új katonai szövetség a NATO ellen is felléphet!
Emmanuel Macron francia elnök és Kyriakos Mitsotakis görög miniszterelnök tegnap aláírta azt a megállapodást, amit Európa első lépéseként jellemeznek a “stratégiai autonómia” elérése felé.
Mindkét ország csalódott a NATO-ban. Görögország bírálta a NATO “Törökországgal szembeni semleges” álláspontját. Franciaország régóta azzal érvel, hogy az Egyesült Államok csupán arra használja a szövetséget, hogy a kelet-európai országokat amerikai fegyverek, különösen vadászgépek vásárlására kényszerítse.
A megállapodás 2. cikke kimondja, hogy “a felek minden rendelkezésükre álló megfelelő eszközzel, szükség esetén fegyveres erő alkalmazásával segítséget nyújtanak egymásnak, ha közösen úgy találják, hogy fegyveres támadás történik valamelyikük területe ellen, az Egyesült Nemzetek Alapokmányának 51. cikkével összhangban”.
“Ez a kölcsönös segítségnyújtási záradék mutatja annak a stratégiai partnerségnek a mélységét, amelyet a görögökkel kívánunk kialakítani” – mondta Hervé Grandjean, a fegyveres erők minisztériumának szóvivője tegnapi sajtótájékoztatóján.
A megállapodás részeként Görögország három francia Belharra fregatt megvásárlására is kötelezettséget vállalt, amelyek várhatóan jelentősen megváltoztatják az egyensúlyokat az Égei-tengeren az Ankara részéről érkező növekvő agresszivitás közepette.
Forrás: Le Monde