Josep Borrell kibukott az orosz hackerekre
- “Már a demokráciáink alapvető működését fenyegetik” -mondta az EU külügyi főképviselője.A feltételezések szerint egy “Ghostwriter” néven dezinformációs kampányokat folytató orosz hackercsoport áll a német szövetségi és regionális parlamenti képviselőket hamis e-mailekkel célzó kampány mögött, amelynek célja kompromittáló információk kicsalása. A német külügyminisztérium ebben a hónapban közölte, hogy az orosz állam viseli a felelősséget a támadásokért.
“Ezek a rosszindulatú kiber tevékenységek ellentétesek a kibertérben tanúsított felelős állami magatartás valamennyi ENSZ-tagállam által jóváhagyott normáival, és megpróbálják aláásni demokratikus intézményeinket és folyamatainkat” – fogalmazott Josep Borrell, az EU külügyi főképviselője közleményében.
“Felszólítjuk az Orosz Föderációt, hogy tartsa be a kibertérben tanúsított felelős állami magatartás normáit” – mondta Borrell, hozzátéve, hogy az EU fontolgatja “a további lépések megtételét”, ami olyan szankciók bevezetését jelentheti, mint a vagyon befagyasztása és az egyénekre vonatkozó utazási tilalom.
A FireEye kiberbiztonsági cég a Ghostwriter-támadások egy részét az UNC1151 nevű, az orosz katonai hírszerzéshez (GRU) kapcsolódó csoporthoz kapcsolta. A hackerek korábban Litvánia, Lettország és a katonai szövetség, a NATO tisztviselőit vették célba a helyi médiában terjesztett hamis e-mailekkel és levelekkel.
Az EU szankciókat szabhat ki a hackerekre, ha valamennyi tagország aláírja azokat. A blokk 2020 júliusában helyezte kilátásba az első ilyen szankciókat magas rangú orosz, kínai és észak-koreai csoportokkal szemben. Az EU 2020 októberében szintén szankciókkal sújtotta az orosz GRU tisztviselőit a német nemzeti parlament feltörése miatt.
Forrás: Politico