Azóta nincs nyugati demokrácia, amióta nagyvállalatok zsebében vannak a politikusok
Három emberi jogi szervezet, a Corporate Europe Observatory, az Observatoires des Multinationales és a foodwatch petíciót indított, amelyben arra kérik a francia végrehajtó hatalmat, hogy utasítson el minden szponzorációs ajánlatot, amikor 2022-ben átveszi az EU Tanács soros elnökségét.
“Nem lehet mentség arra, hogy a kormányok szívességeket fogadjanak el a vállalatoktól. Ha Franciaországnak élelmiszerre, italra, szállításra vagy bármilyen más árura vagy szolgáltatásra van szüksége az uniós elnöksége alatt, akkor egyszerűen csak be kell szereznie azokat a szokásos módon, vagyis versenytárgyláson és tisztességes árat kell fizetnie az áruért. A kétes támogatásoknak és szponzori megállapodásoknak véget kell vetni” – mondta Suzy Sumner, a foodwatch International munkatársa.
Nem szokatlan, hogy az EU Tanácsának soros elnökségét betöltő ország magáncégeket kér fel együttműködésre az alatt a hat hónap alatt, amíg az elnökség ideje tart. Ausztria 2018-ban a Porsche, az Audi és a Microsoft, Málta 2017-ben a BMW, az AirMalta és a Microsoft, Szlovákia pedig 2016-ban a Peugeot, az Orange és a Microsoft partnere volt.
A szponzoráció kérdése régóta húzódó vita – mondta Manon Aubry (GUE/NGL) európai parlamenti képviselő, aki szerint “naivitás” lenne azt hinni, hogy egy szponzoráló cég “szívesség kérése nélkül” teszi ezt.
A foodwatch 2019-ben panaszt nyújtott be az európai ombudsmanhoz, miután a Coca-Cola részt vett a 2019-es román elnökségben – írta közleményében a szervezet. Egyelőre úgy tűnik, Franciaország a “mecenatúrát” részesíti előnyben a “szponzorálással” szemben, és hajlamosabb a természetbeni juttatásokra. “Ébernek kell lennünk a részleteket illetően” – mondta Aubry az EURACTIV-nak.
Forrás: Euractiv