A luxemburgi külügyminiszter felháborodott: hogy merészelik tagországok kerítéssel akadályozni a migrációt, ahelyett, hogy támogatnák azt
Jean Asselborn luxemburgi külügyminiszter az EURACTIV-nak adott interjújában elutasította azt az elképzelést, hogy az afgán menekülteket Közép-Ázsiában befogadó “kitoloncolási központok”-ban helyeznék el és kijelentette, hogy az EU óriási felelősséggel tartozik azok iránt, akik “segítettek nekünk a jogállamiság csíráját felépíteni” Afganisztánban. Vagyis kutya kötelességünk mindenkit befogadni.
Azt is mondta, hogy az európai migrációs politika kidolgozására irányuló uniós szintű erőfeszítések egyértelműen “elakadtak”, és figyelmeztetett, hogy az EU határok nélküli schengeni térségét komolyan veszélyeztetik a 10 tagállam által a határaikra bevezetett korlátozások.
Jean Asselborn 2004 óta Luxemburg külügyminisztere. Az EURACTIV-nak a magyarországi Budapest Fórumon nyilatkozott.
Önről köztudott, hogy összeütközésbe került kollégáival a migráció miatt, amely téma még mindig nagyon is napirenden van. Ez egy hatalmas kérdés itt, Budapesten, de az EU számára is. Látja, hogy a migrációs paktum a közeljövőben bárhová is eljut?
Nem, egyértelműen nem. Szerintem megrekedtünk, és tényleg nem értem, hogy miért. Tudja, 2015-ben Luxemburg volt az EU Tanácsának az elnöke, tehát úgymond belülről láttam a helyzetet. Abban az évben is volt egy szavazás a relokalizációról. Amit akkor a migrációról javasoltam, az teljesen megvalósítható volt. Néhány ország más lehetőségeket választott, ezért is vallottunk kudarcot.
Nem sikerült elfogadnunk egy európai migrációs politikát. Vegyük például Litvániát. Példátlan migrációs hullámmal néznek szembe, amely Fehéroroszországon keresztül érkezik. Ugyanezzel a problémával küzdenek olyan országok, mint Görögország, Spanyolország, Málta, Olaszország és más országok, amelyek az EU külső határának egy részével rendelkeznek. Azt is mondhatnánk, hogy bizonyos fokú magányt éreznek, mivel az EU nem hallgatja meg őket. Itt azt kell mondanom, hogy Orbán Viktornak óriási felelőssége van. Az uniós polgárok nem illiberalizmust akarnak, hanem liberalizmust, vagyis demokráciát. Mert az illiberális alagút másik végén autokrácia van.
És úgy gondolom, hogy a migráció nagy többsége nem Európában van, tehát nem kellene invázióról beszélni. Ez nem helyes. Az EU-ba érkező migránsok száma 2020-ban csak egytizede a 2015-ös adatoknak. Ma évente körülbelül 100.000 migráns érkezik Európába, és ez teljesen kezelhető, ha két fogalom köré csoportosítjuk a cselekvésünket: a szolidaritás és a felelősségvállalás.
Az emberek Schengenről beszélnek, és meg kell érteniük, hogy mindenki meg akarja tartani Schengent, különösen a kelet-európai országok. De a 26 schengeni országból 10 úgy döntött, hogy korlátozásokat vezet be a határain. És ha a korlátozások lesznek az új szabály, akkor megöljük Schengent. Amit a polgárok az EU-tól elvárnak, az nagyjából az euró és Schengen. Az emberek szerte a világon e két sikerért irigyelnek minket.
Forrás: Euractiv