HERA: újabb uniós kudarc vagy siker?
Az Európai Bizottság nemrég döntött egy új ügynökség létrehozásáról, amely az amerikai BARDA vetélytársa lenne. A BARDA a koronavírus világjárvány kezdetén dollár milliárdokat fordított a COVID-19 vakcinák és terápiák kifejlesztésére. Az amerikai vállalat attól félt, hogy az európai versenytársa miatt elesik e hatalmas bevételtől.
Az “európai BARDA”, amely végül a HERA, Health Emergency Preparedness and Response Authority, azaz Egészségügyi Vészhelyzeti Felkészültségi és Reagálási Hatóság nevet kapta, még működésbe sem lépet, máris hatalmas csalódást okozott.
A HERA ugyanis nem önálló ügynökség lesz, hanem az Európai Bizottságon szárnyai alatt működne és egy, az egyes uniós országok képviselőiből álló testület irányítaná, hasonlóan az EU oltási irányítóbizottságához. Az uniós végrehajtó hatalomnak ez felel meg, holott mindenki láthatta, hogy a vészhelyzet idején az Európai Bizottság hosszú ideig képtelen volt dönteni, így a tagországoknak kellett az oltóanyagot saját maguknak beszerezniük. Úgy látszik, a Bizottság nem tanult a leckéből, és szeretné egymaga irányítani ezt a fontos egészségügyi területet.
A Bizottság jól láthatóan nem hajlandó az önkritikára, sőt Schinas egészségügyi biztos büszkén kijelentette: “A valóság az, hogy a Cassandrák és a végzet prófétáinak rosszmájú jövendölése ellenére is boldogultunk, akik arról szónokoltak, hogy soha nem fogjuk megcsinálni” – mondta, majd egy grafikont mutatott, amely azt mutatja, hogy az EU-ban az oltási arány meghaladja az Egyesült Államokét: “Ezt sikerült elérnünk”.
Forrás. Politico