Félrevezető, hogy a félvezető oldja meg az Unió problémáját. Újabb uniós ábránd?
Pedig Von der Leyen ezt szeretné. Ugyanis Európában a globális ellátási láncok megszakadása miatt chiphiány alakult ki. No, meg Európa amúgyis menekül a kínai befolyástól. Nincs más hátra, mint a félvezetők előállítására történő átállás. Csakhogy ehhez mindenek előtt alapanyag kell, amihez nehéz hozzájutni. Ezen felül még ezer minden, amivel Kína rendelkezik, az Európai Unió nem. Ezért is mondta Ursula von der Leyen, hogy “az EU-nak bátornak kell lennie, ha versenyképes félvezetőipart akar építeni, mert ez ijesztő feladat.”
Akárhogy is legyen, az Európai Unió célja, hogy egy új “chip-törvény” révén felturbózza mikrocsip-iparát, hogy felzárkózzon az olyan riválisokhoz, mint az Egyesült Államok és Kína – jelentette be az Európai Bizottság elnöke.
A kezdeményezés célja a különböző országokban folyó kutatás és tervezés összekapcsolása, a finanszírozás összehangolása az uniós tagállamok között, valamint a mikrocsipeket gyártó vállalatok “legmodernebb ökoszisztémára” való közös átállása – mondta az Európai Bizottság elnöke az Európai Unió helyzetéről szóló strasbourgi beszédében.
A chipekre támaszkodó európai autógyártók az elmúlt évben többször is kénytelenek voltak leállítani a gyártósorokat, ugyanakkor a hiány miatt a fejhallgatók, televíziók és videokonzolok gyártása is megszakadt. Hogy az EU elkerülje, hogy ismét a padlóra kerüljenek az európai gyártók, közpénzeket áramoltat a mikrochip-projektekbe.
Tavaly az amerikai törvényhozók több tízmilliárd dollárt javasoltak az ágazatba áramoltatni a Chips for America Act nevű törvényjavaslatban. Olyan országok, mint Kína és Japán már most is nagy összegeket fektetnek be a technológiába, mivel tisztában vannak azzal, hogy a világellátás nagy része tajvani gyártóüzemekhez kötődik.
Az EU egyelőre még nem ígért konkrét pénzösszeget a chiptervezésre és -gyártásra, de az Európai Unió 2030-ra 20 százalékra kívánja növelni részesedését a globális chippiacon. Csakhogy kritikusai szerint az EU-nak nincs hiteles iparpolitikája és állami támogatása, amely felérne az amerikai és kínai programokkal. Vagyis lehet, hogy az egész megint csak egy hiú uniós ábránd.
Forrás: Politico