Egyetlen tagországot sem lehet kizárni az EU-ból!
Az a politikus, amelyik ilyent követel tudatlan, az a média, amelyik erről beszámol és nem teszi hozzá, hogy ez lehetetlen, az pofán hazudja az olvasóit vagy hallgatóit.
Egyre többen követelik Magyarország kizárását az EU-ból. Legutóbb a hazai média Daron Acemoglu, az amerikai Massachusetts Institute of Technology (MIT) ismert közgazdászának írását ismertette. A neves közgazdász szerint meg kell kezdeni Magyarország kizárásának folyamatát. Ha ez a közgazdász tényleg olyan neves, vehette volna a fáradtságot, hogy utána nézzen, a fennálló törvények alapján senkit nem lehet kizárni az EU-ból.
Nézzük, mit tartalmaz az EU alaptörvénye:
Az Európai Unióról szóló szerződés 7. cikke az Európai Unió (EU) szerződéseiben egy olyan eljárás, amely bizonyos jogok felfüggesztését teszi lehetővé egy tagállammal szemben. Bár a jogok felfüggeszthetők, nincs olyan mechanizmus, amellyel egy tagot ki lehetne zárni.
Az eljárást az EUSZ 7. cikke tartalmazza. Az eljárás akkor lépne életbe, ha az EU megállapítja, hogy egy tag tartósan megsérti az EU alapértékeit (az emberi méltóság, a szabadság, a demokrácia, az egyenlőség, a jogállamiság és az emberi jogok tiszteletben tartása, beleértve a kisebbségekhez tartozó személyek jogait is), amint azt az EUSZ 2. cikke meghatározza.
Az Európai Tanács megszavazhatja a tagsággal járó bármely jog, például a szavazati és képviseleti jog felfüggesztését a fentiek szerint. A jogsértés megállapításához egyhangúság szükséges (az érintett állam kivételével)[a], de a szankciókhoz csak minősített többségre van szükség.[1] A Tanács többségi döntéssel módosíthatja vagy feloldhatja az ilyen szankciókat. Az érintett államot továbbra is kötik a szerződésekben foglalt kötelezettségek.
Forrás: Wikipedia