Az Európai Unió lábközt lövi magát a jogállamiság erőltetésével
Európai Parlament állampolgári jogi, bel- és igazságügyi bizottsága, Didier Reynders, jogérvényesülésért felelős uniós biztos jelenlétében tegnap megint csócsálta a jogállamiság gumicsontot. Természetesen elsődlegesen Lengyelországot és Magyarországot marasztalták el, mivel szerintük e két országban nem javult a jogállamiság helyzete. Csakhogy a délelőtti vita során sok mindenre napfényre derült, amit a hazai ellenzéki sajtó illedelmesen elhallgat. Például arra, hogy azért kell elindítani a 7-es cikkelyt Lengyelország ellen, mert a lengyel alkotmánybíróság immár negyedik alkalommal halasztotta el a döntést abban a kérdésben, hogy az uniós jog elsőbbséget élvez-e a lengyel alkotmánnyal szemben.
Valóban tarthatatlan helyzet. Csakhogy a német alkotmánybíróság ugyanezt a döntést hozta. Vagyis pont arról döntött, mint a lengyel alkotmánybíróság, hogy az uniós jog nem írja felül a nemzeti jogot. Ezen túlmenően még azt is kimondta, hogy az uniós bíróság hatásköre nem lehet erősebb a nemzeti alkotmánybíróság hatáskörénél. Mi ez, ha nem a jogállamiság megsértése? És hangos az Unió a németek jogsértésétől? Követeli valaki a németek ellen a 7-es cikkely bevetését? Mi ez, ha nem képmutatás, mi ez ha nem a kettős mérce alkalmazása?
Tovább megyek. Magyarországot keményen bírálták tegnap amiért a bírók és a bíróságok függetlensége nem biztosított. Az egyik EP képviselő azonban megemlítette, hogy Lengyelországon és Magyarországon kívül még tíz tagországban ugyanez a helyzet. Csakhogy az még nem “rendszerszintű”, ahogy Didier fogalmazott. Eddig úgy tudtuk, hogy a bírói függetlenség a jogállamiság alapfeltétele, vagyis a jogi rendszer alapja. Akkor hogy lehet az, hogy nem rendszerszintű? Micsoda képmutatás ez már megint?
Jó, akkor egy rendszerszintű problémáról. Több EP képviselő szólt a katalán helyzetről. Szerintük a spanyol kormány rendszerszinten sérti meg a katalánok emberi jogait. Szólt az Európai Bizottság egy büdös szót is a katalánok érdekében?
Ha az EU tovább erőlteti a jogállamiság kérdését, kiderül nincs olyan tagállam, amelyik ne lenne sáros e tekintetben. Addig meg nem mehetnek el az EU vezetői a képmutatásban, hogy mindezt letagadják a világ előtt.
Forrás: NapiEU