A lengyel kormány meghátrált? Egy fenét! Vera Jourová megint kavar, ezúttal Lengyelországban
Miközben a hazai ellenzéki sajtó nagy örömmel üdvözölte, hogy a lengyelek a pénzmegvonástól való félelmükben beadták a derekukat az EU-nak, addig az igazság az, hogy a lengyel alkotmánybíróság immár negyedik alkalommal elhalasztotta el a döntést abban a kérdésben, hogy az uniós jog elsőbbséget élvez-e a lengyel alkotmánnyal szemben. A döntés ismét fellobbantotta a lángot Varsó és Brüsszel között.
A döntést szeptember 22-re halasztotta az alkotmánybíróság.
Mateusz Morawiecki miniszterelnök márciusban nyújtotta be a keresetet, amely leszögezi, hogy az uniós jog nem élvezhet elsőbbséget a nemzeti alkotmányokkal szemben. A varsói kormány szerint ugyanis a lengyel alkotmánybíróság végleges megerősítésére van szükség ahhoz, hogy megállapítsák, hogy az uniós bíróságoknak joguk van-e megszabni például a nemzeti bírák kinevezésének módját.
Júniusban Didier Reynders, az Európai Bizottság igazságügyi biztosa arra kérte a lengyel kormányt, hogy vonja vissza a bíróságtól az indítványt – Varsó azonban ezt elutasította.
Vera Jourová, az Európai Bizottság jogállamisági tárcát felügyelő alelnöke, aki jelenleg lengyelországi látogatáson tartózkodik, úgy nyilatkozott, hogy “nagyon aggasztják a fejlemények”. Jourová hangsúlyozta, hogy a lengyel ügy súlyosabb, mint a nemzeti és az uniós joggal kapcsolatos feszültségek, amelyek más tagországokban alakultak ki, mivel a bírósághoz intézett kérdést maga a kormány nyújtotta be.
Az Európai Bizottságnak a németekkel is baja van e tekintetben. A Bizottság júniusban indított jogi eljárást Németország ellen egy nemzeti alkotmánybírósági döntés miatt, amely megkérdőjelezte az uniós bíróság hatáskörét. Brüsszel attól tartott, hogy a német döntés megnyitja az ajtót olyan országok előtt, mint Lengyelország és Magyarország, amelyeket az uniós intézmények az EU demokratikus értékeinek megsértésével vádoltak.
Forrás: Politico