Az USA az orránál fogva vezeti az EU-t a beutazás tekintetében (is)
A COVID 19 vírusra való hivatkozással az államok úgy játszanak a beutazási lehetőségekkel, ahogy kedvük tartja. Szinte naponta változnak az egyes országok a másik szemében, zöldre, narancssárgára vagy éppen pirosra, teljesen függetlenül a megbetegedések számától, vagy az oltottság mértékétől. Elég nagy zavar van az emberek és ezek szerint a kormány tisztviselők fejében is a vírus terjedését illetően. Nem egészségügyi szempontoknak vagyunk a tanúi, sokkal inkább az idegenforgalmi érdekeltségeknek, a gazdasági vagy egyéb meggondolásoknak.
Ez az eset a leginkább szembetűnő az Egyesült Államok esetében. Az Európai Unió minden megkötés nélkül beengedi területére az amerikai állampolgárokat, míg az amerikai kormány ugyanezt megtagadja az európai állampolgároktól. Vajon mi ennek az oka? Hiszen az európai polgárok átoltottsága sokkal jobb, mint az amerikaiaké.
Egyértelmű, hogy a beutazási tilalomnak politikai okai vannak. Az EU schengeni térségének 19 országán kívül jelenleg Írország, Nagy-Britannia, Kína, Irán, Brazília, Dél-Afrika és India szerepel a az amerikai kormány tilalmi listáján. Míg az utóbbi négy ország jelenleg nyilvánvalóan aggodalomra ad okot, Kína hónapok óta szinte semmilyen új COVID-19-es esetet nem jelentett, és az Egyesült Királyság oltottsági aránya jóval magasabb, mint az Egyesült Államoké.
Eközben vannak olyan országok, mint például Oroszország, amelyekben nagyon alacsony az oltottsági arány, és ahol a megbetegedések száma folyamatosan megugrik, és amelyek állampolgárai továbbra is beutazhatnak az Egyesült Államokba. A világ legnagyobb esetszámú és az EU-hoz képest alacsonyabb oltottsági arányú országai közül néhány, mint például Kolumbia és Indonézia, hasonlóképpen beutazhatnak az Egyesült Államokba.
Számunkra az a meglepő, már amennyire az, hiszen lassan hozzászokunk, hogy az Európai Unió vezetőinek érdekérvényesítő képessége egyenlő a nullával. Jobb lenne, ha az EU vezetői nem lesnék tovább tátott szájjal az USA iránymutatását, hanem elindulnának egy saját, valóban az európai emberek érdekeit képviselő politikával. Ha egyáltalán képesek erre. Az eredmény tekintetében nem vagyunk optimisták.
Forrás: The World Politics Review/ NapiEU