Legyen az Európai Unióban parlamenti demokrácia!
Az Európai Bizottság mostanában nagyon rákapott arra, hogy a tagállamokat jogállamiságból megleckéztesse, holott magában az Európai Unióban nincs parlamenti demokrácia! Az Európai Parlament a világ egyetlen olyan parlamentje, amely nem kezdeményezhet és nem fogadhat el törvényeket. Ahhoz, hogy az Európai Parlament parlament legyen, az európai parlamenti képviselőknek “valódi jogalkotási kezdeményezési joggal” kellene rendelkezniük. Amíg ez nem történik meg, nem beszélhetünk az EU-ban parlamenti demokráciáról.
Az EU-n belüli demokratikus deficitet mélyíti, hogy nem közvetlenül, tehát nem demokratikus úton választott Európai Bizottságot az Európai Parlamentben ülő képviselők csak mint a testület egészét hívhatják vissza, arra nincs mód, hogy valamelyik, igen gyöngén szereplő biztos ellen nyújtsanak be bizalmatlansági indítványt.
A Konferencia Európa Jövőjéről elnevezésű, nagyszabású humbug, azért született meg, hogy “bevonják” a polgárokat a jogalkotás előkészítésébe, valójában már most kidobható a szemétre, ugyanis már előre megegyeztek a tagállamok abban, hogy az alapszerződéshez nem nyúlnak hozzá. Márpedig e nélkül folytatódik az egyhelyben topogás, az EU szétesése, erodálása.
David Sassoli, az Európai Parlament elnöke szeretné, ha a parlamenti képviselők igazi jogosítványokat kapnának, ehelyett megy a tódozás, foltozás, amit ő a “parlamenti demokrácia újragondolásának” nevez. Elkészített egy dokumentumot, amihez a Politico már hozzájutott, amiben azt javasolja, hogy csökkentsék “a napirendre tűzhető napirendi pontok számát”, ami “több felszólalási időt” biztosítana a képviselőknek, és lehetővé tenné “a valódi vitát”. A valódi vita azonban nem lehetséges, ha valamennyi párt liberális, és mindenről ugyanazt gondolja, vagy ha véletlenül nem, akkor is a többiekkel együtt szavaz. Ez nem parlamentarizmus, ez diktatúra. Így működött a létező szocializmus idején a magyar parlament is.
Az már egészen nevetséges, hogy azt javasolja, a plenáris ülésen a felszólalásokat “az állítható központi pulpitusról” kellene tartani, kivéve, ha a képviselők ragaszkodnak ahhoz, hogy a helyükről szólaljanak fel. Ha az alacsony képviselőt magasabbra emelik, akkor is csak ugyanazt fogja mondani.
Van ötlete arra is, hogyan “hozzanak létre olyan mechanizmust, amely növeli a képviselők jelenlétét az ülésteremben”. Nekem is van. Legyen az Európai Unióban parlamenti demokrácia.
Forrás: Barcs Endre