Északi Áramlat-2 gázvezeték: megszületett a megállapodás. Ukrajna úgy érzi, az EU hátba döfte
A Berlin és Washington közötti, az orosz gázt Németországba szállító, vitatott Északi Áramlat-2 gázvezeték megépítése miatti konfliktust egy közös nyilatkozattal zárta le az USA és Németország.
Az Északi Áramlat-2 gázvezetékre az amerikai külpolitika Oroszország geopolitikai térnyeréseként tekintett, amelynek célja Ukrajna meggyengítése azáltal, hogy elvágja a gázszállításból származó bevételeit. Az Egyesült Államok attól is tartott, hogy ez növelné az EU energiafüggőségét Oroszországtól, amely már most is messze a legnagyobb energiaexportőr az EU számára.
A megállapodás az aláírói szerint eloszlatja ezeket a félelmeket, mivel előírja, hogy “amennyiben Oroszország megpróbálja fegyverként használni az energiát, vagy további agresszív cselekményeket követ el Ukrajna ellen”, Németországnak nemzeti szinten kell fellépnie, és uniós szinten hatékony intézkedéseket kell szorgalmaznia. Ezek az intézkedések szankciókat is magukban foglalnak majd, amelyeknek az orosz energiaágazatot vagy más, gazdaságilag releváns ágazatokat kell megcélozniuk.
A Németország által tett alapvető engedmények között szerepel, hogy “kötelezettséget vállal arra, hogy minden rendelkezésre álló befolyást felhasznál” az ukrajnai tranzitmegállapodás 10 évvel történő meghosszabbításának elősegítésére 2024 után, amikor a jelenlegi megállapodás lejár. Németország ugyanakkor segítséget fog nyújtani Ukrajna európai villamosenergia-hálózatba való bekapcsolásához is.
Németországnak 175 millió eurót kellene biztosítania egy ukrajnai alaphoz is, amelynek célja a hidrogénfejlesztés elősegítése és a szénről való átállás felgyorsítása.
“Jó, hogy ismét közös céljainkat és meggyőződéseinket követjük az Egyesült Államokkal, többek között Oroszország és az energiapolitika terén, és hogy az Északi Áramlat 2 kérdésében is sikerült konstruktív megoldásokban megállapodnunk” – mondta Heiko Maas német külügyminiszter.
A megállapodás heves reakciókat váltott ki Ukrajnában, az ukrán kormány azonnali konzultációt kezdeményezett az Európai Unióval és Németországgal.
Forrás: The Washington Post