Dél-Kaukázus forró krumpli, de az EU megpróbál békét teremteni
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke ma a grúziai Batumi városában regionális csúcstalálkozón vesz részt, miután hétvégén Örményországba és Azerbajdzsánba látogatott, és a jelek szerint kísérletet tesz arra, hogy a régiót közelebb hozza az EU-hoz.
A grúziai belpolitikai válság megoldására tett, egyesek által kockázatosnak minősített személyes erőfeszítései után Michel újabb kihívást vállalt azzal, hogy az EU-t bevonták az Örményország és Azerbajdzsán közötti, a hegyi-karabahi konfliktus rendezését célzó új közvetítési erőfeszítésekbe.
Azerbajdzsán és Örményország tavaly ősszel háborút vívott Hegyi-Karabahért, amely mintegy 6500 halálos áldozatot követelt, és egy orosz közvetítéssel létrejött tűzszünettel ért véget, amelynek keretében Jereván átadta az évtizedek óta általa ellenőrzött területeket.
Május óta – amikor Örményország azzal vádolta meg Azerbajdzsán hadseregét, hogy átlépte déli határát – ismét feszült a helyzet, és mindkét ország időnként lövöldözésekről számolt be a közös határ mentén.
Michel szombaton Örményországban felszólította az úgynevezett minszki csoportot, hogy “vállalja fel felelősségét, és foglalkozzon a konfliktus utáni rendezés különböző témáival”.
Az EBESZ minszki csoportját 1992-ben hozta létre az Európai Biztonsági és Együttműködési Konferencia, és Franciaország, Oroszország és az Egyesült Államok közösen elnököl.
A minszki csoport azonban a tűzszünet óta nagyrészt inaktív. Ilham Alijev azerbajdzsáni elnök ragaszkodott ahhoz, hogy “a karabahi konfliktus végleg megoldódott”, ezért elutasította Jerevánnak azon felhívását, hogy tárgyaljanak a régió politikai státuszáról.
Forrás: Consilium