Érdekesen döntött az Európai Bíróság: a burka viselése tiltott is meg nem is
A munkavállalók joga, hogy megtiltsák politikai, filozófiai vagy a vallási meggyőződés bármilyen látható jelének viselését – döntött az EU legfelsőbb bírósága.
Az Európai Bíróság (EB) döntése szerint a tilalmat “indokolhatja a munkáltató azon igénye, hogy semlegesen mutatkozzon be az ügyfelek előtt, vagy az, hogy megelőzze a társadalmi konfliktusokat. A tilalomnak azonban a munkáltató részéről felmerülő valós igényt is ki kell elégítenie, és az egyes tagállamok bíróságai figyelembe vehetik az országukban fennálló sajátos körülményeket, különösen a vallásszabadság védelmére vonatkozó kedvezőbb nemzeti rendelkezéseket”. – áll a döntés szövegében.
A mostani ítélet megerősíti a 2017-ben hozott hasonló döntést, amely lehetővé tette a munkáltatók számára, hogy “semleges” öltözködési szabályokat érvényesítsenek, de a kritikusok szerint ez aránytalanul nagy mértékben érinti a muszlim nőket.
A legutóbbi ügyet két német női munkavállaló, egy gyógypedagógus és egy pénztárosnő terjesztette elő, akiket a munkáltatóik arra kértek, hogy ne viseljenek iszlám fejkendőt munka közben.
Az Európai Bíróság egyértelművé teszi, hogy a tilalom nem minősül diszkriminációnak, ha azt szisztematikusan alkalmazzák minden hitvallásra, még akkor sem, ha egyes vallási előírások a hívők számára egy bizonyos típusú öltözék viselését írják elő.
Ugyanakkor egy olyan korlátozott tilalom, mint például “a nagyméretű, feltűnő ruhadarab vagy jel, például fejfedő viselésének tilalma” közvetlen hátrányos megkülönböztetésnek minősülhet, és ezért “nem igazolható”, mivel azt eredményezheti, hogy egyes munkavállalók vallásuk vagy meggyőződésük alapján kedvezőtlenebb bánásmódban részesülnek, mint mások.
A bíróság továbbá kiemeli, hogy bár a munkáltató azon kívánsága, hogy minden politikai, filozófiai vagy vallási meggyőződésre utaló jelzést betiltson, “legitim célnak minősülhet”, ez a kívánság önmagában nem elegendő a tilalom igazolásához, annak bevezetéséhez “valódi szükségletnek” kell fennállnia.
Forrás. Euronews