Az Európai Bizottság Olaszországot is az Európai Bíróság elé citálta
Az Európai Bizottság sorra citálja az Európai Bíróság elé a tagországokat. Most Olaszországra került sor, mert nem tartotta be a “prümi határozatokat”, vagyis az EU belügyminiszterek tanácsa által 2008-ban a tagállamok közötti igazságügyi együttműködés megerősítése érdekében hozott szabályokat, amelyek Brüsszel számára “a terrorizmus és a bűnözés elleni küzdelem alapvető eszköze”.
A szabályok lehetővé teszik a tagállamok számára a DNS-sel, ujjlenyomatokkal és a nemzeti gépjármű-nyilvántartási adatokkal kapcsolatos információk gyors cseréjét, ami elősegíti az ügyészek és a rendőrség számára a gyanúsítottak azonosítását és a bűnügyek közötti kapcsolatok megállapítását az EU területén.
Olaszország azonban még nem biztosított ilyen lehetőségeket európai partnereinek, mivel soha nem nyitotta meg adatbázisát más államok előtt.
A Bizottság már 2011-ben, az információcsere működésbe lépésekor kötelezettségszegési eljárást indított, és miután 2017-ben nem kapott választ, a második lépésre lépett: indokolással ellátott véleményt küldött, és felszólította Olaszországot, hogy teljes mértékben tegyen eleget jogi kötelezettségeinek.
Miután többször is megvizsgálták, hogy az ország milyen előrelépést tett a kötelezettségei teljesítése terén, “megállapítható, hogy Olaszország a mai napig nem teszi lehetővé más tagállamok számára, hogy hozzáférjenek a DNS-sel, ujjlenyomatokkal és a járművek nyilvántartásával kapcsolatos adataihoz” – közölte az Európai Bizottság.
Az ügyet most átadták az uniós bíróságnak, amely bírságot szabhat ki, ha a kormány nem cselekszik gyorsan.
Forrás: euractiv.com