Az EU klímapolitikája nem csökkenti a károsanyag-kibocsátást, de jó bevételi forrás az Uniónak
Úgy tűnik, ha arra várunk, hogy az EU klímapolitikája mentse meg bolygónkat, akkor csalódnunk kell. Az EU klímapolitikája ezer sebből vérzik, egyébként a szakemberek szerint amúgy is megvalósíthatatlan. Egyre több szakértő meri kimondani, az EU klímapolitikáját nem a környezetvédelemmel foglalkozó tudósok diktálják, hanem a zöld lobbi, mindenek előtt Európa zöld pártjainak politikai nyomása. E mellett, nem mellesleg, közvetlen bevételi forrást is jelent az Európai Bizottság számára.
Állításunkra újabb bizonyíték, hogy az EU szabályozási gépezetében éveken át a háttérben töltött idő után, a kibocsátáskereskedelmi rendszer (ETS) most ismét a blokk éghajlat-politikájának sarokkövévé vált.
Mit is jelent a kibocsájtás-kereskedelem? Ez nem egyéb, mint hatalmas csalás! Azok az üzemek, amelyek a megengedettnél több Co2-t bocsájtanak ki, a feleslegeiket pénzért eladják azoknak az országoknak, amelyeknek fejletlen az ipara, így a károsanyag-kibocsátásuk mértéke nem éri el a plafon értéket. Ez egyet jelent azzal, hogy a Co2 kibocsájtás világ mértekben egyáltalán nem fog csökkenni.
Az EU igyekszik átalakítani ezt a rendszert, ami persze az EU vezetői szerint “fel fogja gyorsítani a kibocsátáscsökkentést, ösztönözni fogja a vállalatokat a tiszta technológiákba való beruházásra, és segíteni fogja a blokkot ambiciózus éghajlati céljainak elérésében.”
Az igazság azonban az, hogy a megreformált rendszer nem fogja csökkenteni a károsanyag-kibocsátás mértékét, hanem csupán egyre jövedelmezőbb bevételi forrásává válik az uniós országok – és potenciálisan az Európai Bizottság – számára. Az Európai Bizottság már évek óta azon törte a fejét, hogyan tehetne szeret a tagországi hozzájárulások mellett közvetlen bevételre. Most talált egy megoldást.
NapiEU