Az uniós környezetvédelem nem mehet a munkáscsaládok rovására
“Az Európai Bizottság “Fit for 2030″ környezetvédelmi csomagja nem sértheti a munkásosztálybeli családokat és a kiszolgáltatott embereket, hanem az egyenlőtlenségek elleni küzdelem eszköze kell, hogy legyen. Nincs éghajlati igazságosság társadalmi igazságosság nélkül.” -adta közre az Európai Parlament baloldali pártcsoportja, a The Left.
Az Európai Bizottság által előterjesztett 13 jogalkotási javaslatból álló csomagjának a célja, hogy összehangolja az EU éghajlat- és energiapolitikáját, és menetrendet adjon az új éghajlatvédelmi törvénynek való megfeleléshez, 2030-ra elérendő kibocsátások nettó 55%-os csökkentéséhez.
A javaslat drasztikus változásokat követel meg az emberektől és a vállalkozásoktól: az emberek ingázási szokásait, az otthonuk átalakítását, az ipar által okozott szennyezés új korlátozásait, az erdő- és földgazdálkodás megváltoztatását és még sok mást. Lényeges, hogy meghatározza, ki viseli az európai gazdaság e jelentős átalakításának költségeit.
Silvia Modig európai parlamenti képviselő (Vasemmistoliitto, Finnország) szerint a gazdaság átalakításának szilárd társadalmi támogatással kell járnia:
“Az éghajlati válság leküzdése a társadalmi igazságosság kérdése. Strukturális reformokra és uniós finanszírozásra van szükségünk ahhoz, hogy a zöld átmenet ne a bizonytalan helyzetben lévőket, a munkavállalókat és az alacsony jövedelmű háztartásokat büntesse, hanem munkahelyeket teremtsen, és fenntarthatóbb és zöldebb életet biztosítson mindenki számára.
“Legfőbb ideje, hogy az energiatermelésre vonatkozó uniós szabályokat összhangba hozzuk a Párizsi Megállapodás, a biológiai sokféleséggel kapcsolatos stratégia és az éghajlat-változási törvény célkitűzéseivel.”
“Európának továbbá olyan megújuló energiaforrásokról szóló irányelvre van szüksége, amely a tudományra hallgat, nem pedig a lobbistákra.”
Forrás: The Left in the European Parliament