Jaj, az EU-nak? Szlovénia átvette a staféta botot
Mától, fél éven át Szlovénia tölti be az Európai Unió Tanácsának elnöki posztját. Ez alkalomból a Politico c. lap “figyelmeztető lövést ” adott le:
“Az EU tagországainak vezető politikusai kétkedve tekintenek a következő fél év elé, ugyanis jól látják, Janša ugyanarra az útra viszi országát, mint magyar szomszédja, ahol Orbán Viktor miniszterelnök, aki hátat fordított a demokráciának és az európai értékeknek. ” – írja a Politico.
“Alig egy évtizeddel ezelőtt, közvetlenül azelőtt, hogy Magyarország átvette a Tanács soros elnökségét, az Orbán Viktor korai antidemokratikus lépéseit nyomon követő nemzetközi hírmédia “figyelmeztetéseket adott ki a sajtószabadsággal kapcsolatban” az országban. Az újságírók azt is megjegyezték, hogy a magyar kormány a Tanács épületében elhelyezett “kirakatának” részeként egy szőnyeget helyezett el, amelyen az ország első világháború előtti határainak térképe látható, ami egy kiemelkedő nacionalista szimbólum.
Orbán Viktor a magyar elnökség időszakát választotta arra, hogy új és “továbbfejlesztett” alkotmányt fogadjon el Magyarország számára, számítva arra, hogy az uniós tisztviselők nem szívesen bírálják őt, amíg ő tartja a kormányrudat. Bár az Európai Parlament egyes tagjai megszólaltak, Orbán számítása nagyrészt helyes volt, és az azóta eltelt 10 évben a felismerhetetlenségig károsította a magyar demokráciát. A Freedom House ma már Magyarországot “hibrid rezsimnek” minősíti – az egyetlen ilyen rendszernek az EU-ban.”
A Politico cikkírója most attól tart, hogy ez a folyamat Szlovéniában is megismétlődik. Mint írja:
“Most, Szlovénia elnökségének előestéjén a történelem megismétlődni látszik. Janšát azzal vádolják, hogy aláássa országa demokráciájának minden pillérét, különösen a médiát – vagy, ahogy ő fogalmaz, a “presstituáltakat”. A következő hónapok nyugtalanító jele, hogy kormánya lemondott egy brüsszeli nemzeti kiállítást, állítólag azért, mert egy ismert szlovén művész, akiből kritikus lett, egy művét akarták kiállítani.
A cikk szerint, Janša a COVID-19 járványt arra használta fel, hogy olyan, a témához nem kapcsolódó prioritásokat erőltessen, mint a környezetvédelmi szervezetek jogainak korlátozása, és megpróbált keresztülvinni olyanokat, mint a rendőri hatáskörök átadása a hadseregnek. Megpróbálta betiltani a Levicát, Szlovénia harmadik legnagyobb ellenzéki pártját; nem kormányzati szervezetek állami tulajdonú ingatlanokból való kilakoltatását kezdeményezte; megtagadta a Szlovén Sajtóügynökség, a független állami hírügynökség finanszírozását; beavatkozott az államügyészség, valamint az Európai Ügyészség munkájába; korrupciós vádakkal vádolták; és méregdrága Twitter-fiókja révén ellenséges légkört teremtett – különösen a női ellenzékiekkel szemben. Ez a lista nem teljes.
A cikk írója levonja a végkövetkeztetést: ” A magyar modell, amellyel az európai vezetők sokáig nem tudtak vagy nem akartak szembeszállni, terjed. Ha hagyják, hogy Szlovéniában – és az elkövetkező hat hónapban Brüsszelben is – meghonosodjon, az EU áldását adja az olyan antidemokratikus gyakorlatokra, mint a kiterjedt korrupció és az államilag szentesített intolerancia.”
Forrás: Politico