Európai Közösség, avagy hogy szabaduljunk meg Magyarországtól
Mint jól tudjuk, az EU szereti a problémákat maga előtt görgetni, a kényes döntéseket minél későbbre halogatni, de akad néhány olyan alapvető probléma is, amelyek meglehetősen sürgős megoldást igényelnek, ugyanis az EU-n belül a repedések egyre inkább megállíthatatlanul nőnek. Mindenek előtt szembe kell néznie az Egyesült Királysággal való jelenlegi igen rossz kapcsolatok kérdésével. Az Észak-Írországgal kapcsolatos, úgynevezett “kolbászháború”-nak véget kell vetni.
A másik ilyen kérdés, amit Svájc robbantott ki , miután felmondta az EU-val folytatott szabadkereskedelmi tárgyalásait, Norvégiában ugyancsak vannak olyan hangok, amelyek az EU-val való megállapodást szeretnék felmondani. Kérdés, mit rontott el az EU, hiszen ezek a megállapodásoknak az adott országok látnák hasznát, mégsem kérnek belőle.
Törökország EU-csatlakozási tárgyalásai finoman szólva sem haladnak előre, miközben néhány balkáni ország csatlakozását blokkolják. Lehet azt mondani, hogy Törökország csak úgy tesz, mintha megreformálná az országát, de a másik oldalról az is igaz, hogy maga az EU is úgy tesz, mintha a Törökország egy nap tagállammá válna. Az országot 1972 óta hitegeti tagsággal, nem csoda, ha a törökök már nem hisznek az EU-nak, bármennyire is szeretnének taggá válni.
Itt van Magyarország kérdése. Egyre erősebbek azok a hangok, amelyek követelik , hogy Magyarországot rúgják ki az EU-ból, mivel az ország az autokrácia felé halad. Magyarország azzal, hogy egyre több európai döntést vétóz meg, gyengíti Európát, nem utolsósorban a külpolitikában.
Ideje megfordítani a negatív trendet. Igen ám, de miként? Az EU húsz éve halogatja a szükséges reformokat, amit a most kezdődött Konferencia Európa Jövőjéről sem fog megoldani, hiszen az EU vezetői már előre leszögezték, hogy nincs helye szerződésmódosításnak.
Azt írja az EUObserver, hogy az Európai Unió elinduljon egy új, többsebességes Európa felé.
“Miért ne hozhatnánk tehát létre egy új európai tagsági kört, amely megoldhatna néhány problémát, amellyel Európa ma szembesül? Ez egy olyan kör lenne, amely a jelenlegi nem EU-tagállamoknak is helyet ad, anélkül, hogy maga az Európai Unió teljes jogú tagjává válna. Újra bevezethetnénk az Európai Közösséget azon országok számára, amelyek csatlakozni akarnak az EU-hoz, de valószínűleg soha nem fognak. Törökország jó példa erre, de nem az egyetlen. Marokkó 1987 óta szeretne az EU tagja lenni, de mindig elutasították, és valószínűleg mindig is az lesz. Egy másik példa Tunézia. Az ország 2011 óta teljesen demokratikus, de gazdaságilag nehéz helyzetben van. Tunézia is inkább Európa felé néz, mint az arab világ felé.
Ha megengedjük, hogy az olyan országok, mint Marokkó, Tunézia, Törökország vagy Grúzia az Európai Közösség tagjai lehessenek, az jobb szomszédságpolitika lehet, mint az összes többi alap és intézkedés együttvéve.
Ha egy ország, mint Magyarország, vagy a jövőben más országok, a demokrácia és a jogállamiság szükséges százalékos szintje alá esik, akkor automatikusan visszaesik az Európai Közösségbe, és kiesik az Európai Unióból.
Egy ilyen Európai Közösség létrehozása nem biztos, hogy minden problémát megoldó megoldás, de pozitív kiutat jelenthet számos olyan zsákutcából, amelyben az EU ma és valószínűleg még évtizedekig vergődik.” -írja a lap.
Forrás: EUObserver