Ezentúl hitelekből fog élni az EU?
Mario Draghi olasz miniszterelnök kijelentette, biztos benne, hogy az uniós gazdaságélénkítési alap sikeres végrehajtása a közösen elfogadott és felvállalt adósságkezelés egyes részeinek állandóvá tételéhez vezet. Magyarul, nyakunkon marad az adósság, sőt, az USA példáját követve továbbra is folyamatosan eladósodunk.
Az olasz miniszterelnök mindezt azután mondta, hogy az Európai Bizottság jóváhagyta Olaszország gazdaságélénkítési tervét, és a több mint 209 milliárd euróval az EU gazdaságélénkítő csomagjának messze legnagyobb kedvezményezettjévé vált. A tervben az olasz kormány 58 reformot és 132 beruházást vállal a következő öt évben. Azonban láttunk már karón varjút. Tett már Olaszország ígéretet a reformokra ezerszer, és nem váltotta be ezeket, ugyancsak ezerszer.
Tisztában van ezzel Ursula von der Leyen a Bizottság elnöke is, aki aggodalmát nem rejtette véka alá: “Az, hogy sikerül e a beígért reformokat valóra váltani, az nagy felelősség Olaszország számára… ha igen, akkor biztos vagyok benne, hogy az Európai Bizottság és az európai országok által tett erőfeszítések bizonyos részei strukturális jellegűek maradnak, mert akkor beigazolódik a belénk vetett bizalom, és a tagországok is elfogadják, hogy jó úton járunk.” – mondta a Draghival közösen tartott sajtótájékoztatón, a római Cinecittà filmkomplexumban.
Állandó uniós adósság?
Akárcsak két évvel ezelőtt elborzadtak volna Európa politikusai még a gondolattól is. Az uniós alapszerződésben meghatározott 3%-os hiánynak tehát lőttek! Hiábavaló volt az EU hosszú éveken át tartó megszorító politikája, amitől a déli uniós országok annyira szenvedtek.
Az állandó uniós adósság gondolata nehezen lesz eladható az Európa Tanácsban, ahol tavaly a szkeptikusok – köztük Ausztria, Dánia, Finnország és Hollandia – csak azzal az előfeltétellel egyeztek bele a mintegy 800 milliárd eurós közös adósságkibocsátásba, hogy az mindösszesen azt a célt szolgálja, hogy a koronavírus-járványt követően újraindítsák az EU gazdaságait, ugyanakkor ígéretet kaptak arra, hogy ez egyszeri eszköz lesz.
Az EU vezető politikusainak eddig eszébe sem jutott, hogy az új gazdaságélénkítő eszköz csak újabb törésvonalakat alakít ki a már amúgy is széthúzó Unióban.
Forrás: NapiEU/ Európai Bizottság