A francia demokrácia beteg
“A francia demokrácia beteg” – mondta Emmanuel Rivière, a Kantar Public közvélemény-kutató intézet munkatársa. Ez az elmúlt vasárnap teljes mértékben megmutatkozott, amikor a választók kétharmada nem ment el szavazni a regionális és megyei választásokon.
A részvételi arány 16 százalékpontos csökkenése nem a koronavírusnak volt köszönhető Az IFOP felmérésében a válaszadók mindössze 17 százaléka mondta, hogy a járvány szerepet játszott abban, hogy nem ment el szavazni. Ezzel szemben az elmúlt 12 hónapban Olaszországban, Hollandiában és Németországban tartott választásokon a részvételi arány közel normális volt.
A közvélemény-kutatók és politológusok számára a rekordszintű távolmaradás a francia képviseleti válság és a demokratikus apátia riasztó jele, amelyet súlyosbít, hogy Emmanuel Macron elnök elmosta a hagyományos bal-jobb választóvonal, amely korábban hatékonyan mozgósította a szavazókat. . “A felkínált politikai lehetőségek annyira nehezen megkülönböztethetővé váltak, hogy azt a benyomást keltik, hogy a politikai élet egyfajta árnyszínház, ahol a politikusokat jobban érdekli, hogy megválasszák magukat, mint hogy megoldják a választókat érdeklő kérdéseket.” – nyilatkozta Emmanuel Rivière, a Kantar Public közvélemény-kutató intézet munkatársa.
Ennek óriási következményei lehetnek a jövő évi elnökválasztásra, ami veszélyeztetheti Macron esélyeit a második fordulóba jutásra, és gyengítheti fő riválisát, a szélsőjobboldali Marine Le Pen vezetőt is. Sorsuk attól függ majd, hogy a választók továbbra is ugyanazt az elidegenedést érzik-e a politikai osztálytól és a politikai vitáktól, és hogy Macronnak sikerül-e világosabban megfogalmaznia politikai irányvonalát.
A jelenlegi népszerűségi mutató állása: Marine Le Pen 27%, Emmanuel Macron 26%.
Forrás: Politico