Az EU új Oroszország stratégiája: hogy kergessük ki a medvét a lakásunkból úgy, hogy közben bent tartjuk?
Josep Borrell, az EU külügyminisztere ma mutatja be az Unió , Oroszországgal való, új alapokon álló stratégiáját. Ez a stratégia -ki hinné – a visszaszorításon és a korlátozáson alapszik. Ja, és ezzel együtt s a Moszkvával való együttműködésen. Hiába, az élet már csak ilyen, léteznek emberi jogok, ideológiai különbségek, de léteznek jól felfogott gazdasági érdekek is, amelyek az előzőt időről időre felülírják.
Az új stratégia magában foglalja az orosz törvényszegéssel szembeni ellenállást, az Unió gyengítésének korlátozását és az együttműködés felajánlását azokon a területeken, ahol ez lehetséges.
Az EU van olyan óvatos, hogy megvárja, mit végez Biden a Putyinnal való találkozón, és csak ezt követően teszi közzé a dokumentumot, nehogy Biden és Putyin összeölelkezzen és békejobbot nyújtson egymásnak, mert akkor az egész munka mehet a szemétbe.
Az uniós vezetők májusban bízták meg az EU vezető diplomatáját, azaz Joesp Borrellt azzal, hogy készítsen jelentést az EU Oroszországgal kialakított stratégiájáról, hasonlóan a márciusban Törökországról bemutatott jelentéshez, amely tartalmaz egy pozitív és egy negatív napirendet, és amely részletesebben kifejtette az Ankarával szembeni lehetséges lépéseket, ha a kapcsolatok romlanának, beleértve a szankciókat is. Csak mellékesen, az EU mostanában igencsak rákapott a szankciókra, sorra veti be ezt a teljesen alkalmatlan fegyvert ideológiai ellenfeleivel szemben. De, ha már az amerikaiaknak volt a szankciókra vonatkozó Magnitsky Act-jük, kellett lennie az EU-nak is. Ha meg már van, akkor azt használni is kell, ugyebár.
Az új stratégiát majd a hónap végén esedékes uniós csúcson terjesztik a tagországok állam-, és kormányfői elé, akik majd – ismerve egy (két) vezető hozzáállását – majd elkaszálják azt.