Kína nem ellenség
Az Európai Unió mellett működő kínai képviselet szóvivője felszólította az Észak-atlanti Szerződés Szervezetét (NATO), hogy objektív és racionális módon tekintsen Kína fejlődésére, és hagyjon fel a “kínai fenyegetés elméletének” felfújásával.
A szóvivő nem hagyta szó nélkül, hogy a NATO Kínát “rendszerszintű kihívásnak” tekinti, és azt sem, hogy a szervezet felszólította Kínát, ne bővítse nukleáris arzenálját, ne modernizálja hadseregét. A szóvivő szerint: ” A NATO állítása Kína békés fejlődésének becsmérlése, a nemzetközi helyzet és saját szerepének téves megítélése, valamint a hidegháborús mentalitás és a “blokkpolitika” pszichológiájának folytatása. Kína rendíthetetlenül olyan nemzetvédelmi politikát folytat, amely védelmi jellegű, és katonai modernizációnk indokolt, ésszerű és átlátható”.
A szóvivő szólt arról is, hogy idén Kína tervezett védelmi kiadásai mintegy 1,35 billió jüan (209 milliárd dollár) lesznek, ami a bruttó hazai termék (GDP) 1,3 százaléka körül marad, ez alacsonyabb a NATO 2%-os normájánál.
A NATO 30 országának 2021-es katonai költségvetése várhatóan eléri az 1,17 billió dollárt, ami a globális katonai kiadások több mint felét teszi ki, és 5,6-szor nagyobb, mint Kínaé – tette hozzá a szóvivő.
Nagyságrendi különbség van Kína és a NATO, köztük az Egyesült Államok nukleáris fegyverzetének mennyisége között – hangsúlyozta a szóvivő, hozzátéve, hogy a NATO-tagországok nukleáris robbanófejeinek száma közel hússzorosa a kínaiénak.
Kína elkötelezte magát amellett, hogy először nem használ atomfegyvereket soha és semmilyen körülmények között, és feltétel nélkül vállalja, hogy nem használ vagy fenyeget atomfegyverrel atomfegyverrel nem rendelkező államok vagy atomfegyvermentes övezetek ellen – ismételte meg a szóvivő, miközben megkérdőjelezte, hogy a NATO és tagjai, akik elkötelezettek a “béke, a biztonság és a stabilitás” mellett, képesek-e ugyanarra a kötelezettségvállalásra, mint Kína.
“A NATO-nak több energiát kellene fordítania a párbeszéd és az együttműködés előmozdításának helyes útjára, és többet kellene tennie azért, hogy valóban hozzájáruljon a nemzetközi és regionális biztonság és stabilitás fenntartásához” – mondta a szóvivő.
Forrás: CGTN