Amerika visszatért! De meddig?
Tegnap Brüsszelben, a NATO tanácskozáson résztvevő harminc tagország, közöttük mindenek előtt az Európai Unió országainak vezetői örömmel üdvözölték, hogy négy év kiesés után, amit a Trump korszak okozott, Amerika ismét készen áll, hogy vezesse a világot. Vajon az örömteli üdvözlések, a mosolyok és ölelések őszinték voltak e? Az 1917 óta működő magát függetlennek nevező, de az amerikai külpolitika elitjét tömörítő Foreign Affairs gondolati műhely szkeptikus. Íme egy részlet abból, ahogyan a tegnapi tanácskozást és általában Biden európai útját értékelik:
“Látjuk, hogy Amerika visszatért, de meddig? Az államfők részéről ez, a kérdésben kifejtett szkepticizmus a közvetlen válasz. Donald Trump elnök alatt Washington több mint egy tucat nemzetközi megállapodást vagy intézmény jogosultságát kérdőjelezte meg komolyan,vagy egyenesen kilépett belőle, ideértve a párizsi klímaegyezményt, a Csendes-óceáni Partnerséget, az iráni nukleáris megállapodást és az Egészségügyi Világszervezetet.
Ám az amerikai kötelezettségvállalások természetével és hosszú élettartamával kapcsolatos aggodalmak túlmutatnak Trump tengerentúli örökségén. Az Egyesült Államok szövetségesei az ország belpolitikájára is reagálnak , különösen az egyre mélyülő pártpolitikai megosztottságra, amely bizonytalanságot teremt az amerikai külpolitika jövőjét illetően is. A 2020-as amerikai elnökválasztás előtt látható polarizált politikát figyelve Gro Harlem Brundtland volt norvég miniszterelnök megjegyezte, hogy sok európai vezető “többé már nem fogja természetesnek venni, hogy akár a legalapvetőbb dolgokban megbízhat az Egyesült Államokban”.
A félelmek jogosak. Bár a külpolitika hagyományosan el volt szigetelve a politikai polarizációtól, ez mára már nem igaz. Olyan kérdésekben, mint a multilateralizmus, az éghajlatváltozás és a terrorizmus, az amerikaiak megosztottabbak, mint valaha. A kétpárti külpolitikai konszenzus mind a választók, mind az általuk választott politikusok körében erodálódik. De ami még rosszabb, a polarizáció szélesebb körű, alábecsült következményekkel jár az Egyesült Államok azon képességére nézve, hogy egyáltalán képes legyen külpolitikát folytatni, mivel hatalmának egyik legfontosabb pillérét, a stabilitás, a hitelesség és a megbízhatóság hírnevét csorbítja.
Forrás: foreignaffairs.com