Joe Biden bízna a NATO-ban, de a szövetségesek gyengék
A Politico elemzése
Joe Biden nagyon neki akar menni az oroszoknak meg Kínának, csak az a baja, hogy NATO partnerei gyengék. Szerinte az USA európai szövetségesi nincsenek arra, hogy képesek legyenek megvédjék magukat Oroszországtól. Amerikai katonai szakértők szerint a legtöbb európai hadsereg teljesen használhatatlan.
“Az európai erők arra sem állnak készen, hogy a rendelkezésükre álló felszereléssel harcoljanak, és a felszerelésük sem elég jó” – írja a Fehér Házhoz közel álló progresszív agytröszt, a Center for American Progress.
A jelentés szerint az évtizedes hanyatlás után “Európa katonai felszerelésének nagy része sokkolóan leromlott állapotban van. Az európai haderők zöme nem áll készen a harcra. Vadászrepülőgépei és helikopterei nem nincsenek harcra kész állapotban, hajói és tengeralattjárói nem állnak készen a bevetésre, járművei és harckocsijai pedig mozgásképtelenek”. És ami még ennél is fontosabb, a távoli műveletekhez Európa nem rendelkezik olyan képességekkel, mint a vadászgépek légi utántöltése, a csapatok szállítására szolgáló szállító repülőgépek, valamint a nagy teljesítményű felderítő és megfigyelő drónok.
Még akkor is, ha Biden erőteljesen hirdeti elkötelezettségét a NATO mellett, Európa felkészületlenségének rideg valósága olyan feszültségeket okozhat a szövetségen belül, amelyeket még nehezebb elsimítani, mint azt, hogy Trump a szövetségeseket a katonai kiadások növelésére szólította fel – amire mindannyian ígéretet tettek a vezetők 2014-es walesi csúcstalálkozóján. De ha a valóban létezik fenyegetés Ázsia felől, akkor felmerülhet a kérdés, hogy mennyire fontosak azok a szövetségesek, akik alig tudnak fellépni a saját hazájuk területén.
Míg a NATO-hűség próbája gyakran az 5. cikkre, a NATO-szerződés kollektív védelmi rendelkezésére összpontosít, amely kimondja, hogy az egy elleni támadás az összes elleni támadás, az egyenruhás amerikai katonai parancsnokok régóta ragaszkodnak ahhoz, hogy az európai szövetségeseknek a 3. cikk szerinti kötelezettségeik teljesítésére kell összpontosítaniuk, amely megköveteli, hogy “fenntartsák és fejlesszék egyéni és kollektív képességüket a fegyveres támadással szembeni ellenállásra”.
“Azt hiszem, nagyon-nagyon világos, hogy egy sokkal dinamikusabb világban élünk” – mondta Philip Breedlove nyugalmazott tábornok, a NATO korábbi európai szövetséges főparancsnoka. “Még mindig nagy orosz képességű alakulataink parkolnak Ukrajna és a Krím szélein, biztonsági szempontból van miért aggódnunk. Ezek a nemzetek tudják, hogy mit kell tenniük. Tudják, hogy mik a hiányosságaik, és úgy gondolom, hogy minden eszközt fel kell használnunk ahhoz, hogy elkezdjenek megfelelni a 3. cikkely követelményeinek.”
Breedlove, aki jelenleg a Georgia Tech egyetem Sam Nunn School of International Studies professzora, azt mondta, hogy az európai szövetségesek – foltos képességeik ellenére – komoly értéket nyújtanak, egyszerűen azzal, hogy létfontosságú katonai létesítményeket – például katonai bázisokat Németországban és szerte Kelet-Európában, vagy légi bázisokat Olaszországban – biztosítanak.
“Hogyan tudnánk valaha is megvédeni az amerikai érdekeket Európában, ha nem lenne NATO-nak és NATO-szövetségeseink, amelyek lehetővé tennék számunkra, hogy odajöjjünk a földjükre, és felkészüljünk a konfliktusra, ha az bekövetkezik?” – kérdezte Breedlove. “Egy még jobb példa – Észak-Afrika. Hogyan tennénk valaha is azt, amit Észak-Afrikában teszünk, a Földközi-tenger északi oldalán lévő NATO-bázisok nélkül? Bengáziban megtanultuk, hogy jelenleg nem vagyunk olyan helyzetben, hogy reagálni tudjunk az ilyen típusú incidensekre”.”
Stratégiai választás
Az elmúlt napokban Jens Stoltenberg NATO-főtitkár igyekezett biztosítani a Biden-kormányzatot arról, hogy osztja a Kínára helyezett prioritást, ahogyan többször is igyekezett biztosítani Trumpot arról, hogy több kiadást sürget.
“Az a jó, hogy az Egyesült Államokban kétpárti egyetértés van abban, hogy mennyire fontos, hogy 29 barátunk és szövetségesünk legyen a NATO-ban, mint ahogyan ők is, nem utolsósorban, amikor Kína felemelkedésének biztonsági következményeivel foglalkoznak” – mondta Stoltenberg pénteken egy csúcstalálkozót megelőző sajtótájékoztatón. Stoltenberg azt is hangsúlyozta, hogy Kínát be kell vonni a nukleáris fegyverzetellenőrzésről szóló tárgyalásokba, és ez egybecsengett a Biden biztonsági csapatában széles körben elterjedt nézettel.
Stoltenberg számára annak hangsúlyozása, hogy osztja Washington prioritásai kockázatokat rejtenek magukban, mivel egyes szövetségesek, különösen Franciaország, nem hisznek abban, hogy a NATO-nak az alapító szerződésben meghatározott transzatlanti szférán túl kellene terjeszkednie, mások pedig, különösen Kelet-Európában és a Baltikumban, azt szeretnék, ha a hangsúly továbbra is Oroszországon maradna.
Egyes szakértők azonban arra figyelmeztetnek, hogy hamarosan komoly törés következhet be.
“Az abszolút sarkalatos pont mindebben Kína – hogyan pozícionálják magukat az európai szövetségesek Kínával szemben annak fényében, hogy Amerika teljesen egyértelműen Kínát tekinti a legnagyobb stratégiai kihívónak vagy fenyegetésnek.” – mondta Maximilian Terhalle, biztonságpolitikai szakértő, a londoni King’s College stratégiai tanulmányok vendégprofesszora. “Amíg ezek a Kína-felfogások nem közelednek egymáshoz, addig a NATO-nak nagy problémája lesz”.
A cikk eredetije itt olvasható:
https://www.politico.eu/article/us-president-joe-biden-embraces-nato-but-european-allies-are-weak/