Arccal a NATO felé
A ma Brüsszelben kezdődő NATO tanácskozáson a harminc tagállam várhatóan elfogadja majd a “NATO 2030” elnevezésű reform tervet. Ebben ez eddiginél sokkal keményebben lépnek fel Kína ellen,mint korábban bármikor. E kérdésben lesznek ellentétek, de az Oroszország elleni keményebb fellépést még több tagország fogja elutasítani. Itt eldől, milyen érdekérvényesítő ereje van Bidennek. Az orosz fenyegetés felerősítésére azért is szükség van, hogy ez alapot adhasson a NATO további terjeszkedéséhez az orosz határ mentén. Putyin mindezt nem fogja ölbe tett kézzel nézni, elég sokat költött eddig is az orosz katonai arzenál korszerűsítésére.
Vagyis a NATO erőfitogtatása tovább erősítheti a hidegháborús hangulatot, és a világ ismét belekerül egy esztelen fegyverkezési versenybe. Érzik ezt az amerikaiak is, ezért egy répát is elhelyeznek az ostor mellé, kijelentik majd, hogy “nem áll szándékukban szárazföldi rakétákat telepíteni Európában”. Ezt a lépés az Oroszországgal szembeni feszültségek enyhítéseként lehet értelmezni. Egyben egyfajta gesztus lesz a szerdai genfi amerikai-orosz csúcstalálkozó “stratégiai stabilitási” párbeszédét megelőzően, ahol a fegyverzetellenőrzés is szóba kerül majd.
E mellett meg kell regulázni a NATO tag Törökországot. Erdogan egyéni játékba kezdett, gyakran szembefordulva szövetségeseivel. Persze, Erdogan kezét nem fogják elengedni, Törökország a legjobb stratégiai pont Oroszországgal szemben. Tárgyalások útján igyekeznek majd rávenni, hogy “ne játssza a nagyfiút”, mert nem áll jól neki. Újabb szövetségesekkel folytatnak majd “szorosabb” dialógust, ezek Ausztrália, Japán, Új Zéland és Dél Korea.
A mai ülésen foglalkoznak majd a környezetvédelemmel is, hiszen a hadiipar a legnagyobb környezet szennyező. Csak zárójelben, ha komolyan akarunk hinni abban, hogy a politikusok eltökéltek a földfelmelegedés megállításában, akkor éppen a fegyverkezést kellene nullára csökkenteni. A környezeti terhelés csökkentését tekintve a NATO diplomatái továbbra is szkeptikusak. “Nem tudjuk elképzelni, hogy az F-35-ös gépek hidrogénnel repüljenek” – mondta egy NATO-diplomata. Vagyis a kibocsájtáscsökkentés úgy látszik, a hadiiparra nem vonatkozik. Mit szólnak ehhez az oly harcos zöldek?