Se lenyelni, se kiköpni
A G7-ek csoportjának vezetői azon vitatkoznak, hogy egy készülő közös nyilatkozatban milyen messzire menjenek el Kínával szemben, az emberi jogok helyzete miatt. A Délnyugat-Angliában tartott találkozó tegnapi napján pihenő volt a tanácskozások sorozatában, és ez alkalmat adott arra, hogy egyes vezetők újságíróknak tartott háttér beszélgetéseken fejtsék ki álláspontjukat.
Az Egyesült Államok sietett mindenkit megelőzve kifejteni saját álláspontját. Megsúgták a jelenlévő újságíróknak, hogy a szövegben kiemelten kezelik majd az ujgurok esetében használt kényszermunkát, valamint a hszincsiangi kisebbségek elleni fellépést. Kanada nyilvánosan kifejezte azon óhaját, hogy felsorolja annak a két állampolgárnak a nevét, akiket Peking őrizetbe vett megtorlásul azért, mert Kanada letartóztatta a Huawei egyik vezetőjét.
Ám, ahogy a nap haladt szépen előre, az EU tisztviselői megkérdőjelezték, hogy a közös nyilatkozatnak konkrétan a kínai jogsértésekről vagy tágabb értelemben a kényszermunkáról kellene szólnia.
Az itteni álláspontok is remekül tükrözik, hogy Kína milyen erősen megosztó kérdéssé vált a nyugati szövetségesek körében. Hiába Joe Biden amerikai elnök személyes nyomásgyakorlása, a résztvevő országok vezetőinek sokkal fontosabb az a gazdasági előny, amit Kína felkínál.