Hogy látják jelenleg az európaiak az USA-t?
Az EU vezetői arra készülnek, hogy kedden találkozzanak Joe Biden amerikai elnökkel. Ebből az alkalomból a Europen Council on Foreign Relation liberális műhely 12 EU-tagállam több mint 17 000 polgára körében végzett közvélemény-kutatást. Íme a vélemények:
a, Az európaiak immár nem automatikus szövetségeseként tekintenek az USA-ra. A válaszolók többnyire “szükséges partnernek” (44%) tekintik az Egyesült Államokat, amely országgal “stratégiai szempontból együtt kell működniük” a nemzetközi színtéren.
b, Az európaiak kevéssé bíznak az USA politikai rendszerében. A válaszadók 45%-a “teljesen szétesettnek” vagy “némileg szétesettnek” minősítette azt.
c, Sok európai még mindig óvatos Kínával szemben. Ez az álláspont Ausztriában, Dániában, Franciaországban, Hollandiában, Németországban, Hollandiában és Svédországban a leghangsúlyosabb, ahol a többséget alkotó vélemények szerint Kína az országuk “riválisa” vagy “ellenfele”. A megkérdezett tagállamok közül Bulgária volt a legszimpatikusabb – a válaszadók kétharmada (66%) “szövetségesnek” vagy “szükséges partnernek” tekinti Kínát. A magyarországi (50%), olaszországi (48%) és lengyelországi (48%) válaszadók némi melegséggel viseltetnek Peking iránt.
Európában sokan szeretnék, ha az EU bírálná Kínát, ha az megsérti az emberi jogokat, a jogállamiságot vagy a demokratikus értékeket. A nemzetközi jog kínai megsértésével kapcsolatban a dán (60%), a svéd (58%) és a holland (58%) válaszadók a legnagyobb valószínűséggel követelték Peking erőteljesebb bírálatát.